Национално бюро ще бори корупцията по високите етажи на властта

  • 17 юни 2015 13:03

  • 1008
  • 3
Национално бюро ще бори корупцията по високите етажи на властта
©

Създаването на Национално бюро за предотвратяване на корупцията, което да проверява имуществото и конфликта на интереси по високите етажи на властта, предвижда приетият от МС законопроект за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши държавни длъжности. Това съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.

Националното бюро обединява и доразвива функциите на сегашните Комисия за конфликт на интереси, Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност и дирекцията на Сметната палата, която събира и проверява имуществените декларации.

Предлага се директорът на Бюрото да се определя от Министерския съвет и да се назначава с указ на президента.

Всяка година органът ще представя доклад за дейността си на Народното събрание. В текста е регламентирано служителите на бюрото да преминават през входящи, годишни и внезапни проверки за почтеност.

С новия закон се разширява кръгът на лицата, длъжни да подават декларации, спрямо сега действащия Закон за публичност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни и други длъжности. Сред новите категории лица, които ще бъдат проверявани, са общинските съветници, главните архитекти на общините, началниците на митници, митнически бюра и митнически пунктове. Сред проверяваните ще бъдат и лицата, определени да администрират и управляват средства от ЕС, директорите на болници, финансирани от НЗОК, ректорите на държавните университети. Сред новите категории проверявани лица са и членовете на управителните съвети на държавни предприятия по Закона за горите, както и лицата, упълномощени по реда на Закона за обществените поръчки да организират и провеждат процедурите по възлагане на обществени поръчки и сключват договори.

Със закона се създава задължение за всички служители в администрацията и членовете на органите на управление или контрол на държавните и общинските търговски дружества и предприятия да подават декларации за имущество и интереси пред органа по избора или назначаването. Те подават същите декларации, но проверките се осъществяват от инспекторатите.

Лицата, заемащи публични длъжности, ще декларират своето имущество, това на съпрузите си и децата, ненавършили пълнолетие, както и на лицата, с които са във фактическо съпружеско съжителство. Разширява се и кръгът на обстоятелствата, които трябва да се декларират. Декларациите ще се подават при встъпване в длъжност, всяка година до 30 април, при напускане на длъжността и една година след напускане на длъжността.

Законопроектът предвижда две фази на проверка - една стандартна за всички, която ще сверява данните от декларациите с реалното имущество през засичане на регистрите на други държавни органи. Втората фаза ще стартира при откриване на несъответствие от 10 000 лева между декларираното и реалното имущество. Националното бюро ще може да започва и задълбочена проверка по сигнали или медийни публикации, съдържащи достатъчно данни и доказателства за необяснимо богатство и корупционно поведение. При подобни констатации Националното бюро трябва да сезира Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество, а при установяване на данни за престъпление - прокуратурата.

Създаването на Националното бюро е в съответствие с приетата Национална стратегия за превенция и противодействие на корупцията 2015-2020. Единният антикорупционен орган е и една от препоръките на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и оценка, който наблюдава напредъка на България в правосъдието и борбата с корупцията.

Последвайте канала на

1008 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
XXL

2015.06.17 | 21:48

2
НЕЕЕ НЕ .БЮРОТО ЩЕ ПРЕДПАЗВА ВИСОКИТЕ ЕТАЖИ ОТ ПРАВОСЪДИЕТО.ЩЕ ИМ ДАВА СЪВЕТИ КАК ДА НЕ ГИ ХВАНАТ.
аааа

2015.06.17 | 21:48

3
Какво правосъдие бе човек??? Че то има ли такова за тях? За 25 години досега един не е осъден. Цялата работа е че всички апетитни места вече са запълнение ( малко ми мърши има) а все пак хората си имат нови любовници, порастнали братовчеди и роднини и деца и трябва да ги уредят някъде където няма да се работи, но за сметка на това ще може да се краде здравата и то без риск да те хванат. Та като няма свободни места е най лесно да се открият нови с народни пари.
аааа

2015.06.17 | 20:51

1
Каква страхотна новина, още паразити за които ще трябва да плащаме ние от джоба си, и който няма да вършат нищо по различно от тези сега, просто и те ще си пълнят джобовете, а накрая няма да има доказателства или виновни, а всичко ще бъде сведено до простото......"нека да не правим популистки неща, това че обвиняемият ми е баджанак, или че изведнъж съм си купил къща на морето за 20 лв метъра, не означава нищо, няма доказателства"........Пффффф как пък не можем да се вдигнем и да разкараме тези отрепки вкупом.

Добави коментар

Водещи новини