Увеличава се трудовият травматизъм

  • 27 април 2015 13:51

  • 1050
  • 0
Увеличава се трудовият травматизъм
©

Данните от оперативната статистика на НОИ за трудовия травматизъм в България за първото тримесечие на 2015 г. отбелязват известно увеличение на общия брой трудови злополуки - те са 677 бр., спрямо 603 бр. за същия период на миналата година. Това означава 74 повече трудови злополуки.

Това се посочва в съобщение на пресцентъра на КНСБ.

От синдиката посочват, че резултатите от контролната дейност на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" са друг съществен източник на информация за състоянието на условията на труд в предприятията, за ефективността на управлението на професионалните рискове на ниво предприятие, както и за идентифициране на рискови сектори и проблеми в управлението на съществуващи и нововъзникващи рискове.

През миналата година са извършени общо 52 543 проверки в 41 975 предприятия. Установените нарушения в условията на труд са 114 135 (46 на сто от общия брой установени нарушения), което в сравнение с 2013 г. е с 12 190 нарушения повече. Изследвания на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ открояват сред факторите, водещи до стрес, липсата на адекватна връзка между изпълняваната работа и възнаграждението за труда, разминаването между резултатите от работата и кариерното развитие, както и работата на смени и през почивните дни, се допълва в съобщението.

При последното проучване на Европейската агенция по безопасност и здраве при работа е установено, че в Европа професионалният стрес е причина за 50-60 на сто от всички случаи на временна неработоспособност, а най-често посочваните причини за стрес на работното място са реорганизация или несигурност на работното място (72 на сто от респондентите), удължено работно време или прекомерно работно натоварване (66 на сто) и нагрубяване или тормоз на работното място (59 на сто).

Мотото на кампанията за 2014-2015 г. на Агенцията е "Здравословни работни места - управлявай стреса!". Тя включва редица инструменти за повишаване на осведомеността и постигане на по-добро разбиране на стреса и психосоциалните рискове на работното място, припомнят от синдиката.

Според КНСБ превенцията е най-ефективният начин за управление и справяне с рисковете за здравето и живота на работещите. От 1998 г. КНСБ и Благотворителен фонд "Проф. д-р Желязко Христов, д.м." подпомагат деца, чиито родители са загинали при трудова злополука, като се изплащат месечни стипендии до завършване на средно образование.

Към момента 48 деца, загубили родителите си при трудова злополука, получават стипендии по 50 лв. на месец. При завършване на средно образование подпомаганите деца получават еднократна помощ за закупуване на абитуриентски облекла.

Тази година през май шест от стипендиантите ще завършат средното си образование и ще получат по 200 лв. за официални тоалети за абитуриентските си вечери. През годините са осигурявани официални облекла за абитуриентите с подкрепата на предприятия и синдикални организации на Федерацията на независимите синдикални организации от леката промишленост на КНСБ, информират от синдиката.

Последвайте канала на

1050 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини