Бонус за фирми, не ползвали евросредства досега

  • 20 април 2015 10:12

  • 1188
  • 0
Бонус за фирми, не ползвали евросредства досега
© Булфото

Фирмите, които за първи път кандидатстват по програма “Иновации и конкурентоспособност” ще получат допълнителни точки при класиране на проектите си. Максималният брой точки при оценка на офертата е 86.

Това заяви пред “24 часа” Калин Маринов, зам.-шеф на оперативната програма.

Ако микро- и малки предприятия в последните 7 години са получили безвъзмездно еврофинансиране над 2,5 млн. лв., няма да се допускат до конкурсите. Прагът за средните фирми е над 5 млн. лв. Тези изисквания се въвеждат по препоръка на Европейската комисия и засягали 10-11 фирми в цялата страна, при които се е получила свръхконцентрация на еврофинансиране.

В класирането по отделните процедури ще участват онези фирми, които са събрали 50 от максималните 85 точки, или 60% от максимума.

Въведени са приоритети за предприятията по райони.

Микро- или малко предприятие от Югозападна България, което представи проект по някоя ос от програмата, получава едва 45% безвъзмездна помощ, а при средните фирми процентът е 35. Смята се, че заради София този район е от най-развитите и затова му се полага най-малко еврофинансиране.

В останалите региони микро- и малките предприятия ще получат до 70% безвъзмездно пари за проектите си, а средните фирми ще получат 60% от средствата, с които могат да купят машини или да обновят производството си.

Изискването е проектът, който получава парите, да се реализира в района, който е посочен. Няма да се допусне една фирма да се регистрира във Враца например, а да прави завод в София.

По новата програма безвъзмездното финансиране е между 35 и 70%.

Няма право да се закупуват и машини втора ръка.

Има прагове за финансиране и в зависимост дали една фирма е микро, малко или средно предприятие.

- За микро- предприятията безвъзмездните пари са между 100 000 и 500 хил. евро.

- За малките предприятия прагът е от 200 000 до 750 000 евро.

- Средните предприятия могат да получат от 300 000 до 1 млн. евро.

Това са общи изисквания за всички фирми, които кандидатстват по всички оси и процедури по програмата.

Какви са насоките и критериите обаче по първата процедура, която е за нискотехнологични производства и по която ще се приемат проекти до 30 юни? Те са публикувани за обществено обсъждане.

Първо се изследва историята на фирмата за последните 3 години от гледна точка на нейната икономическа и финансова история. При добра оценка могат да се съберат общо 28 точки.

Вторият критерий, който се изследва, е опитът на предприятието в инвестиционни проекти. Оценява се дали фирмата притежава сертификати за качество и търговски марки.

Преценява се и размерът на инвестициите, които е направила през последните 3 години. И инвестициите се съотнасят към парите, за които тя кандидатства. Ако досега предприятието не е инвестирало и един лев, а изведнъж казва, че иска евroпейско финансиране за 1 млн. лв., в този случай не получава точки, казва Маринов. По критерия за инвестиции максималните точки са 10.

Третият критерий е нов за програмата. Въвежда се изискването фирмите да представят бизнесплан. Има точни критерии за оценка на очакванията на фирма за нейната производителност, за бъдещия ѝ износ.

До момента имахме случаи предприятията да представят доста високи цели, които и ние оценявахме високо. След това нямахме механизъм как да реагираме, ако не са постигнати, казва зам.-шефът на програмата. И така е нямало последствия за предприятията. Някой например е заявявал, че след инвестицията ще увеличи износа си със 100%, а е постигнал 40%. Той е имал предимство пред другите заради високите си цели, които не е реализирал. Сега се предвиждат прагове за изпълнение на целите и ако една фирма изпълни под 30% от заявеното, ще връща от 5 до 25% от парите.

След общественото обсъждане обаче тези числа може да претърпят промени. Въвеждането на този критерий е препоръка на ЕК. Максималната оценка е 28 точки.

Четвъртото са приоритети. Ако фирмата е от Северозападния регион, най-бедния в ЕС, получава 5 точки допълнително.

Ако новите технологии са екосъобразни, ако има равенство на половете и други подобни постижения се оценяват с до 5 точки.

Има и тематични бонуси - ако предприятието е от сфера, която е записана в стратегията за интелигентна специализация, например мехатроника, получава бонус от 4 точки. Общо от графата приоритети могат да се получат 19 точки.

Последвайте канала на

1188 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини