Цената на нивите в Румъния с 20% по-ниска от България

  • 30 март 2015 11:19

  • 1691
  • 5
Цената на нивите в Румъния с 20% по-ниска от България
© Getty Images/Guliver

Земеделската земя в Румъния става все по-привлекателна за българските фермери, а причината е, че цената на нивите отвъд Дунав е по-ниска от нашата с около 20%, а спрямо Добруджа дори и наполовина, пише в. „Труд".

„Румънското правителство не позволява спекулативни сделки, които фиктивно да надуват цената на земята. Това се постига, като румънските власти са поставили доста ограничения пред възможността на чужденци да придобиват земя в страната. Държавата наблюдава не само пазара, но и след това дали фермерите, които са закупили нивите, реално обработват земята", смята Иван Караиванов от Асоциацията на зърнопроизводителите в Русе

„Нивите отвъд Дунав вървят около 400-450 лева на декар, затова някои колеги вече купуват земя в северната ни съседка. Предимство са и по-изгодните ренти там", посочиха пред „Труд" земеделци от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. Тенденцията не била изненада, просто у нас цените на земята са завишени.

„Селските райони в Румъния се запазиха. Колегите там не страдат от липса на работни места. Младите остават при семействата си и не емигрират към градовете, както е в България. Наред с това в северната ни съседка има много цигани и власи, които работят предимно в земеделието. За разлика от нас, в Румъния няма кооперации, а това е водещата причина за реалната цена на рентата там. Кооперациите у нас раздават дивиденти, които не се облагат.

Докато в Румъния, където има само арендатори, рентите са реален разход за арендаторите и затова наемната цена е пазарно ориентирана, а не раздута", уточни още Караиванов.

По-ниските пазарни цени идват и заради все по-големия брой дребни фермери, които се отказват от земеделието в Румъния. Причина за това са все по-лошите икономически и социални условия в селските райони на страната. Земеделците в северната ни съседка се оплакват, че цените за торове, горива, семена и препарати за растителна защита растат непрекъснато, докато цените за продукцията им остават същите или даже спадат. През
последните три години доходите на малките фермери са се стопили наполовина. Това се отнася особено за производителите на пшеница, царевица и слънчоглед.

Лошото време

Дъждовната пролет и многото наводнения също предричат слаби реколти през тази година. Ако прогнозата се окаже вярна, за поредна година земеделците у нас ще получат по-ниски доходи, което от своя страна ще рефлектира и на пазара на земя. Ситуацията в момента е
повече от плашеща - почвите са преовлажнени, пролетната сеитба закъснява, а фермерите правят допълнителни харчове за третиране на есенниците с препарати, смята Радослав Христов от управата на Асоциацията на зърнопроизводителите в България. Наред с това заради градушки, наводнения и бедствия през миналата година браншът понесе значителни загуби.

Последствията - тази година бяха засети с 2 млн. декара по-малко пшеница. „Тъкмо преди ден се зарадвахме, че изгря слънце и изкарахме машините в нивите и пак заваля. Ще има райони с доста пропаднали площи, които ще останат без реколта", разказва Христов. Той посочи, че слънчогледът е трябвало да бъде засят до средата на март, но времето не е позволило и земеделците вече изостават със сроковете. Не се оправдаха и очакванията на
бранша за по-скъпо жито от началото на тази година, след като от 1 февруари Русия въведе мито за експорта на зърно. Москва е основен производител в Черноморския басейн и затова въведеният налог за износ на пшеница от поне 35 евро на тон се очакваше да направи експорта оттам нерентабилен и със сигурност да го намали. А това беше шанс липсващите количества да се закупят от българските зърнопроизводители и търговци.

Излишъци на пазара

Изгледите за новата реколта стават още по-песимистични и заради задаващите се излишъци на пазара на зърно. Световният съвет по зърното вече увеличи оценката си за добива от пшеница в света през настоящия сезон с 2 млн. т. в сравнение с януарската прогноза. Така новите разчети са за добиви от рекордните 719 млн. т., а това е с 6 млн. т. повече спрямо очакваното за миналата година. По-малките приходи, които за поредна година ще постъпят в земеделието, ще се отразят негативно на бранша, а оттам и цената на земята ще продължи да върви надолу, заключават земеделските производители.

Последвайте канала на

Нора Виткова
1691 5

Коментари 5

Добави коментар
1111111134

2015.04.05 | 22:06

5
много ясно, че ще са по-ниски, в България са изкуствено завишени цените на нивите

2015.04.05 | 22:05

4
Не са завишени. Ако търсиш декар нива за кило круши това вече е друго.

2015.04.05 | 09:40

3
ХАХА, ПОЧНА СЕ С МАНИПУЛАЦИИТЕ. ВДИГАЙ ЦЕНИТЕЕЕЕ
хараламби

2015.03.31 | 14:30

2
всичко ми унищожиха тия дъждове, реколтата ми вече за нищо не става, по-добре да продавам всичко и да не се занимавам
Гена

2015.03.31 | 09:22

1
Кой каквото има да продава и чиста работа

Добави коментар

Водещи новини