-
27 януари 2015 15:13
- 2642
- 18
"Престъпленията на нацизма не трябва да бъдат забравяни. Не можем да позволим споменът за Холокоста да изчезне заедно с последните оцелели свидетели", заяви президентът Росен Плевнелиев
Росен Асенов Плевнелиев е президент на Република България и бивш министър на регионалното на сесията на държавните ръководители в рамките на Четвъртия международен форум "Let my people live!". Събитието е посветено на паметта на жертвите на Холокоста през Втората световна война и се състоя в Прага, съобщи прессекретариатът на президентството.
В изказването си държавният глава подчерта, че ако европейските общества не се поучат от миналото, ще продължат да повтарят допуснатите грешки. "Голямата тема за жертвите на тоталитарните режими е от изключително значение както за мен като държавен глава, така и за българския народ", посочи Плевнелиев. Той заяви, че с отдаването на почит пред паметта на жертвите на Холокоста се отправя послание за единство към всички народи по света и всеки лидер носи отговорност за недопускането на подобна трагедия в бъдеще. "Когато почитаме загиналите и чуем историите на оцелелите, трябва да се запитаме как цивилизованият свят допусна това да се случи", отбеляза държавният глава. Росен Плевнелиев Росен Асенов Плевнелиев е президент на Република България и бивш министър на регионалното беше категоричен, че трагедия от подобен мащаб не може да бъде обяснена единствено с посочването на инициаторите и извършителите на масовите убийства. "Отговорност носят и всички, които останаха безразлични и които смятаха, че това не ги засяга", подчерта президентът.
Плевнелиев припомни думите на признание към българския народ от бившия президент на Държавата Израел Шимон Перес, изречени преди две години в Европейския парламент при откриването на изложбата, посветена на 70-годишнината от спасяването на българските евреи през Втората световна война: По добре е да сме изправени пред икономическа криза, отколкото пред морална катастрофа, по-добре е да имаме икономически проблеми, отколкото да носим исторически срам.
Държавният глава припомни, че тогава в своето изказване Перес е описал българския народ като скромен, но истински героичен народ, който даде на света безпрецедентен пример за кураж и човечност, правейки моралния избор да се противопостави срещу най-голямото зло в историята - нацизма. Пред участниците във форума президентът Плевнелиев подчерта, че в най-мрачните години на Втората световна война българският народ успява да спаси цялата еврейска общност у нас - почти 50 000 души и изрази съжалението си, че страната ни не е била в състояние да направи същото и за евреите от Северна Гърция и части от Югославия, които не са били български граждани. "Скърбим дълбоко за тяхната смърт, както и за всички жертви на Холокоста, чиято памет ще помним вечно", заяви държавният глава.
"Не трябва да забравяме, че във всяко общество винаги има някой, който предпочита насилието пред думите и винаги ще има фанатици и екстремисти, които ще се опитват да оправдаят своите престъпления с името на Бог", посочи още президентът. Държавният глава беше категоричен, че бруталните убийства на невинни хора не могат да бъдат оправдани с религиозни вярвания и че животът на всеки човек е безценен и хората са равни независимо дали изповядват християнството, исляма, будизма или друга религия. Жестокото нападение в Париж предизвиква вълна на обща солидарност и днес гражданите на Европа открито заявяват решимостта си да отстояват неприкосновеността на достойнството, свободата и човешкия живот, подчерта българският държавен глава.
Президентът Плевнелиев призова участниците във форума да се обединят срещу тероризма, ксенофобията и антисемитизма и отбеляза, че тази вечер, като част от кампанията на еврейските организации в т.ч. на Европейската еврейска асоциация, светлините на президентската институция в България ще останат включени в знак на подкрепа към всички хора в Европа, които и днес изпитват тревога за своята сигурност. "Това е символичен жест, но той показва, че понякога и най-малкото усилие е достатъчно, за да прогони тъмнината и да вдъхне отново надежда и светлина", заяви държавният глава.
Дори и най-голямото зло може да бъде предотвратено, ако хората, независимо от своята религиозна и етническа принадлежност, се обединят и твърдо кажат "не" на омразата, каза още президентът и припомни думите на Ласана Батили, който спаси част от хората по време на заложническата криза в Париж: "Ние сме братя. Няма значение дали си евреин, християнин или мюсюлманин. Всички сме в една и съща лодка и трябва да си помагаме, за да се справим."
Росен Плевнелиев Росен Асенов Плевнелиев е президент на Република България и бивш министър на регионалното подчерта, че днес в "сърцето" на българската столица София един до друг са разположени храмовете на различни религии - православна и католическа църкви, джамия и синагога. "Те съществуват една до друга в мир и това е огромен пример за толерантност, мъдрост и уважение към различните", заяви президентът и припомни, че от делата на всички нас зависи как ще изглежда светът, в който живеем.
Във форума в Прага участват президентът на Чешката република Милош Земан, председателят на Европейския парламент Мартин Шулц Мартин Шулц – германски политик, председател на Европейския парламент Мартин Шулц е роден, председателят на Кнесета на Държавата Израел Юли-Йоел Еделщайн и Моше Кантор - президент на Европейския еврейски конгрес. По-късно днес президентът Росен Плевнелиев Росен Асенов Плевнелиев е президент на Република България и бивш министър на регионалното и редица европейски държавни и правителствени ръководители ще участват в Полша в "Марш на мълчанието", с който ще бъде отбелязана 70-годишнината от освобождаването на бившия концентрационен лагер "Аушвиц".
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 18
Добави2015.07.06 | 19:12
2015.07.06 | 19:12
2015.07.06 | 19:11
2015.07.06 | 19:11
2015.07.06 | 19:10
2015.07.06 | 19:09
2015.07.06 | 19:09
2015.07.06 | 19:09
2015.07.06 | 19:08
2015.07.06 | 19:09
Добави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2015.07.06 | 19:12