Юристи печелят милиони от схема за измами с обезщетения за жертви на катастрофи

  • 26 януари 2015 08:44

  • 6334
  • 5
Юристи печелят милиони от схема за измами с обезщетения за жертви на катастрофи
©

Наследници на жертви на катастрофи получават между 50 и 80 хиляди лева обезщетение. Но само на документи. От тези пари те не виждат нищо. Или почти нищо, разказва в репортаж Нова телевизия.

Прокуратурата вече е сезирана. Започнала е и проверка, а в Дисциплинарния съд на Висшия адвокатски съвет има заведени дела срещу пловдивски юрист. Разследването ни откри, че катастрофите освен жестока трагедия, са доста печеливш бизнес, от който юристи печелят милиони левове.

Схемата започва да работи веднага след произшествието. Определени адвокат научават къде има катастрофа и започват да търсят наследниците на жертвата. Изпращат така нареченият куриер, който любезно им предлага да ги свърже с „много добър и известен адвокат”, който ще им осигури пари. Тръгваме по следите на такава схема. Срещаме ви с един от куриерите – Атанас Коцев. Разказва, че работи за известния пловдивски адвокат Владимир Елдъров.

Бедните и неграмотни хора са най-предпочитаните клиенти. Те нямат представа, че застрахователните компании изплащат огромни обезщетения при смърт на пътя. Срещаме се с такива хора. Преди три години на 19-ти ноември пловдивското село Маноле осъмва с вестта за тежък пътен инцидент. 42-годишният Николай Найденов и 16-годишната му приятелка Димитрина загиват при катастрофа на пътя между Рогош и Маноле.

Куриерът свързва Пенка с адвокат Елдъров. А той я води при нотариус, където тя му подписва пълномощно. По същия сценарий бившият й мъж Стоян подписва същите документи, разказва неговият брат.

Това се случва още в първите седмици след катастрофата. След това никой повече не ги търси. Две години по-късно Пенка и Стоян разбират, че застрахователите са платили 80 000 лева за смъртта на Димитрина. Те са преведени по сметката на адвокат Красимир Елдъров, а почернените родители не получават нито лев.

А за Стоян адвокатът успява да „измъкне някой лев”.

Пенка и Стоян не са единствените. Подобна е и историята на Гина Неделчева. Тя губи сина си Цанко в катастрофа през 2010-та. Две години по-късно чрез същия куриер – Атанас Коцев, майката упълномощава същия адвокат – Владимир Елдъров, да я представлява пред Окръжен съд–Пловдив. След това връзката прекъсва. До 2014 –та, когато разбира, че застрахователна компания е изплатила обезщетение в размер на 67 000 лева. Те отново са преведени в служебната сметка на юриста, разказва куриерът Атанас Коцев. Гина Неделчева е със сериозно заболяване. Затова не можем да ви покажем нейния разказ.

Схемата се разплита, когато куриерът Атанас Коцев, установява че на негово име се водят няколко обезщетенията и на практика задължението да плати сумите на близките е негово. След това обикаля всички хора, които е свързал с адвоката и ги предупреждава за евентуална измама.

Атанас Коцев разказва, че е заплашван след като разваля договорите с потърпевшите.

Пред екип на НТВ потърпевшите подадоха жалби в прокуратурата. В Дисциплинарния съд на Висшия адвокатски съвет има образувани няколко дела за подобни случаи. Потърсихме адвокат Владимир Елдъров. Той категорично отказа да бъде сниман, както и какъвто и да било коментар.

Това са само част от историите на измамени близки на жертви или пострадали от катастрофи.

Последвайте канала на

Десислава Станева
6334 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар

2015.01.27 | 06:35

5
Ако е вярно този адвокат наистина е голям наглец. Аз лично се съмнявам. Няма толкова тъпи хора, които да не могат да си направят сметка, че ще получат пари от застрахователя ако успеят да го осъдят. Всъщност адвокатът им предлага услугите си точно за това. Доколкото знам схемата е подялба фифти-фифти. Тъй като ако хората не могат да си го позволят (както е в по-голямата част от случаите), адвокатът поема всички разноски по делото. По този начин всички са доволни с изключение на застрахователите, а по-важно е, че всичко е законно. Понакога възниква обратният случай. Адвокатът остава с пръст в уста или с минимално заплащане, тъй като уговорката за подялбата е устна, а в документирането на адвокатската услуга се посочва много по-малка сума. След като застрахователят преведе парите по сметка на ищеца, е въпрос на добра воля от негова страна да плати половината адвоката. Иначе е вярно, че много хора не знаят, че застрахователят е длъжен да плати и често пъти минава метър.

2015.01.26 | 13:55

4
След като си удържи възнаграждението и направените разноски защо останалата сума не се дава на блозките.

2015.01.26 | 13:27

3
Никой не казва, че още следователя по ПТП дава на близките визитната картичка на въпросния адвокат.
Свети Петър

2015.01.26 | 13:09

2
И адвокатите ще горят в ада като политиците!Да знаете че има правда на този свят.
me4tatel

2015.01.26 | 13:09

1
pravda na tozi svqt nqma,no na drugiq shte ima sas sigurnost ;)

Добави коментар

Водещи новини