-
06 октомври 2011 12:13
- 3305
- 0
Въпросът за произхода на водата на нашата планета винаги е бил дебатиран от учените. Последната теза по темата е, че комети, дошли от далечния космос, вероятно са "виновни" за сформирането на много от океаните на Земята, сочат резултатите от изследване, цитирани от Ройтерс и Франс прес.
Астрономи, ползващи космическия телескоп "Хершел" на Европейската космическа агенция, за пръв път откриха на комета вода, чийто състав е сходен с този на водата на нашата планета. Става дума за кометата Хартли 2, която неотдавна мина край Земята.
При сформирането на Слънчевата система Земята е била толкова гореща, че всички летливи "елементи", включително водата, са се изпарили. Единствено отдалечени райони отвъд орбитата на Марс са съхранили големи количества вода.
Много учени смятат, че милиони години след сформирането на Земята водата се е върнала на повърхността й под формата на лед, пренесен от малки небесни тела – най-вече от астероиди и в по-малка степен от комети.
Сегашните теории заключиха, че по-малко от 10% от водата на Земята произхожда от комети, заяви Паул Хартог от института "Макс Планк" за изследване на Слънчевата система. Изследванията ни за пръв път показват, че кометите може да са имали далеч по-важна роля, допълни Мириам Ренгел от института.
За да проследят маршрута на земната вода в космоса, учените използвали естествения изотоп на водорода деутерий, известен също като тежък водород. На нашата планета съотношението между деутерия и водорода е 1 атом деутерий към 6400 атома нормален водород. На малките небесни тела, донесли вода на Земята, съотношението между двата изотопа би трябвало да е сходно, смятат учени от института.
Досега астрономите наблюдаваха това съотношение най-вече на астероиди – тела, които са съставени от скали, метали и лед и произхождат от астероидния пояс, разположен между Марс и Юпитер. Подобно съотношение не бе открито на нито една от шестте комети кандидатки, които съдържат прекалено голямо количество деутерий и очевидно идват от райони в съседство с газови гиганти като Юпитер, Сатурн, Уран и Плутон.
Кометата Хартли 2 обаче идва от Куйперовия пояс – много по-отдалечен район, който се намира в покрайнините на Слънчевата система. Уредите на "Хершел" изследвали под лупа кометата при минаването й на едва 18 милиона км от Земята през есента 2010 г.
"Изследванията ни сочат, че на кометата съотношението между въпросните два изотопа е 1 атом деутерий към 6200 атома нормален водород, поясни Хартог. Следователно то е много сходно с това на Земята”, коментират учените.
Последвайте канала на
Свързани новини
Джанлоренцо Бленджини: Голямата цел Лос Анджелис 2028 е изпълнима
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Щутгарт и Торино с интерес към Петко Христов
Руснаци напират за защитник на Левски
Крумовград ще пробва да открадне точки и от "Овча купел"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ГЕРБ: Лидерска среща - само за кабинет, Митов вече бил на "Кърниградска", ПП-ДБ искали да легитимират пред Запада управление с "Възраждане"
25 ноември 202411:59
"ПП-ДБ води символична битка за първото място": Има ли шансове за редовно правителство?
25 ноември 202412:58
Дончева: Ако същите „лавандулки“ се борят с Пеевски с една декларация за санитарен кордон, тя няма да свърши работа на никого
25 ноември 202413:10
Кънчо Стойчев: Радев е патриот и ще жертва мандата си, а не България
25 ноември 202414:00
Брюксел: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния
25 ноември 202412:02
Водещите новини! Брутално нападение и насилие в столичен мол: 10 младежи с качулки бият служител – направил им забележка (и още…)
25 ноември 202413:17
Учители излизат на протест до две седмици, ако им замразят заплатите за 2025 г.
25 ноември 202413:37
Войната на Русия срещу Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва
25 ноември 202413:44
„Ръката на мъртвеца“: Системата, която би могла да срине света, и гаранцията на Путин, че ще остане жив
25 ноември 202414:16