-
22 октомври 2014 19:57
- 2473
- 0
Загубите за обществото и държавата ще бъдат много по-големи при евентуален фалит на КТБ в сравнение с преките щети за засегнатите вложители, предупреди бившият финансов министър проф. Христина Вучева пред Дарик.
Тя коментира, че ако се отнеме лицензът на банката, очаквано ще има и ръст на лихвите по кредитите в страната. „И законът, и практиката показват, че все още има възможност за спасяването на КТБ, въпреки ясната сметка, че много се закъсня за едно реално оздравяване", коментира още проф. Вучева.
Въпреки изказванията на политици от последните часове за съдбата на КТБ, които не звучаха обнадеждаващо, все пак се надявам, че след като НС започне работа ще има воля да се потърси решение за оздравяване на банката, коментира проф. Вучева.
"Загубите на обществото - и като казвам общество имам предвид всички нас, а не само вложители или заинтересовани кръгове, а всички хора, които живеят в страната, ще бъдат в по-лоша позиция, ако банката се ликвидира и в много по-добра, ако банката се възстанови дори при тази ситуация според мен, ако тя бъде с увеличен капитал, с нови акции, които да се притежават от фонда за гарантиране на депозитите. Това за мен е най-добрият вариант - държавна подкрепа, като под държавна подкрепа имам предвид като Фондът да кажем би могъл да извади един милиард според мен, увеличението на капитал е достатъчно, не знаем информацията каква е, а държавата да предостави временно на влог някаква сума от своите разполагаеми резерви срещу лихва. Но да се изправи финансовият министър, да заяви на хората, че това е една държавна институция вече, държавна банка, която ще работи както трябва, и мисля, че при съответните лихви хората няма да си теглят парите", каза Вучева. Тя подчерта, че говори за тази идея отдавна, но никой от тези, които имат право да решават, не обръща внимание.
Тя напомни за опита, които обществото ни е придобило след случилото се в банковия сектор през 1996-1997 година, когато най-обогатени са се оказали неизправните длъжници, а най-потърпевша е била държавата, която е потънала в огромни задължения.
На въпрос дали ако се пристъпи към отнемане на лиценза на банката, би трябвало да се очаква и увеличаване на лихвите по кредитите, тя коментира: "Рискът, който настъпва в тази държава и оттам вече оправданието, че кредитът трябва да бъде по-скъп, а лихвите по-високи". "Но има и друго по-пряко действие, защото пълното изчерпване на наличностите по Фонда за гарантиране на влоговете ще предизвика по всяка вероятност увеличаване на сумите, които внасят търговските банки, а те естествено ще бъдат принудени да увеличат лихвите, за да могат да получат тези средства", каза проф. Вучева.
Последвайте канала на
Свързани новини
Изненада на "Герена"! Дарко Тасевски остава в Левски
Поредно кошмарно представяне на Ман Сити, Астън Вила ги надигра напълно и изпрати на шестото място
Работата на "Армията" за тази година приключи, ето какво свършиха строителите
Битката на върха в Ла Лига
Какво ще е различното в новозапалената вражда на Усик и Фюри
Левски избира между трима чужденци за нов треньор
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Доцент Наталия Киселова: Има два варианта за съставяне на кабинет. Единият формат е с ГЕРБ, другият без ГЕРБ
21 декември 202414:27
Първан Симеонов (политолог): Това изглежда тревожно добре. ГЕРБ и ДБ зазвучаха абсолютно еднакво през последните 48 часа
21 декември 202414:51
Асен Генов (журналист): Необходимо е да има кабинет, но тази необходимост не е обяснена на никого
21 декември 202410:48
17-годишен без книжка блъсна 13-годишно момиче в Дупница
21 декември 202416:25
Тирове и обилен снеговалеж затрудняват движението през прохода "Петрохан"
21 декември 202413:13
Сняг и дъжд валят в цялата страна
21 декември 202413:25
Българска гражданка е арестувана за шпионаж в полза на Русия
21 декември 202415:49
Атентаторът от Магдебург критик на исляма и фен на Алтернатива за Германия
21 декември 202416:08
Жените от кои зодиакални знаци знаят как да привличат мъжете
21 декември 202412:04