-
08 октомври 2014 10:56
- 5003
- 1
Броят на децата с аутизъм се увеличава, от 10 деца с аутизъм, 8 са момчета, заяви в интервю за БТА проф. Кристияне Кул, началник на Отделение "Ерготерапия" в Детски център - Мюнхен, Германия.
В България проф. Кул участва в обучение на терапевти за работа с деца, страдащи от аутизъм.
Аутизмът е проява на увреден ген, но може и да бъде придобит у здраво родено дете, поясни тя. Според експерта изследвания водят до заключението, че аутизмът е генетична дисфункция.
По думите на проф. Кул някои специалисти казват, че това е дисфункция на малкия мозък, други - на лимбичната система, която е свързана с възможността за общуване, емоциите, настроението, инстинктите и запаметяването.
Децата от аутистичния спектър имат сензорни проблеми, което означава, че не възприемат околната среда, не знаят кои са частите на тялото им, не знаят какво се усеща при допир, не получават информация къде се намират, обясни проф. Кул. Това е и причината да се прилага сензорна терапия - за да се научат децата да усещат тялото си.
Проф. Кул посочи, че с колегите си са открили, че сензорно-интегративният подход към децата с аутизъм е много полезен. Те започват да общуват с родителите си и с други хора, успяват да се справят с ежедневни дейности. Успеваемостта на този подход е около 60 процента, обясни специалистът.
Ако детето се разболее от шарка в ранна възраст, то е много уязвимо, след преболедуването, може да развие заболяване от аутистичния спектър, поясни проф. Кул.
Броят на децата с аутизъм се увеличава, каза още проф. Кул, като уточни, че според нея причината за това е ранната и добра диагностика. Болестта се развива през първите 6 години от живота на детето. Дори бебета биха могли да развият симптоми на аутизъм - липса на визуален контакт с майката, липса на общуване, отказ на храна, раздразнителност и др.
Някои от децата с аутизъм са предразположени към хиперактивност, обясни специалистът.
По отношение на това дали може да се прави пренатална диагностика за откриване на аутизъм, проф. Кул каза, че това все още не е възможно.
Проф. Кул посочи и други белези, типични за аутизма - децата не играят с играчки, защото не могат да усетят, че държат предмет в ръката си. Имат проблем и с движението - не могат да се катерят, не тичат, не усещат допир, не могат да възпроизведат "жив" език. У тях трябва да се създаде истинска вербална комуникация, а не да повтарят механично заучени думи.
От 10 деца с аутизъм, 8 са момчета, тъй като те са много по-уязвими от момичетата. При мъжете лявото полукълбо е много по-развито и структурирано, а дясното помага за организирането и подреждането. Затова мъжете виждат само това, което е пред тях, а жените "имат много по-широк поглед върху нещата", допълва проф. Кул.
Децата от аутистичния спектър са много различни - с ниска или с висока функционалност, посочва специалистът.
Тези с висока функционалност са много интелигентни, но в специфична област, не могат да трансферират тази специална своя интелигентност в ежедневието си. Тези деца дори до 14-годишна възраст може да не успяват сами да измият зъбите си, но могат да решават много сложни математически задачи.
Другите, които са с ниска функционалност, имат силно ментално увреждане и изобщо не могат да се справят в ежедневието сами - имат нужда от постоянна родителска грижа.
Проф. Кул посочи, че теорията за "ледената майка", която провокира появата на аутизъм у детето, е отречена.
Подготвяните от проф. Кул български терапевти ще помогнат на децата с аутизъм да преодоляват затрудненията си. В края на обучението 13 терапевти получиха сертификати, позволяващи им да прилагат елементи от сензорната интеграция при работа с деца с особености в развитието.
По последни данни честотата на аутизма е едно на 68 деца, коментира за БТА Мина Ламбовски, основател на дневен център за работа с деца с аутизъм и специални образователни потребности "Тацитус".
Мина Ламбовски отбеляза, че Столична община е предоставила сграда за изграждане на обучителен център за социална интеграция и рехабилитация на децата с аутизъм, която се намира в Панчарево. Там ще се прилага подход, регулиращ отклоненията в поведението на деца от аутистичния спектър. Целта е поведенческите отклонения да се овладяват до степен детето да се държи в рамки, приемливи за околните, допълни Ламбовски.
Последвайте канала на
Свързани новини
Броят на децата с аутизъм рязко нараства
02 април 201308:28
Рут Колева помага за създаването на Център за деца с аутизъм
05 април 201210:39
Учредява се Фонд за терапии за деца с аутизъм
09 декември 201108:25
Помощ за децата с аутизъм
16 август 201108:47
Турци с деца-аутисти се оплакват на омбудсмана
08 октомври 201411:03
Левски с второ поредно поражение след голямо шоу срещу чехи, Сангаре напомни за най-добрите си дни
Голове на Дарвин Нунес в добавеното време донесоха първа победа на Ливърпул в Премиър лийг за тази година
Начало на мача: Ювентус 0:0 Милан
Веласкес обясни на какво се дължат многото допуснати грешки
19 години Sportal.bg!
Български тийнейджър направи фурор на Световната купа в Банско
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Надежда Йорданова: ПП-ДБ щеше да подкрепи кабинета, ако ГЕРБ беше приела декларацията ни
18 януари 202518:23
Акад. Николай Денков отговори на Пеевски: Не ти се получи тогава при нас, няма да ти се получи и в бъдеще
18 януари 202516:40
Обвинението срещу Кирил Петков пада в съда на 99%, смята Бойко Найденов
18 януари 202517:57
Политологът Даниел Смилов: Приемат ли ни в Еврозоната, кабинетът "Желязков" ще се счита за успешен
18 януари 202516:50
Бившият министър на икономиката Николай Василев: Сега е моментът да поискаме конвергентен доклад за Еврозоната!
18 януари 202517:17
Паргов от БСП посочи плюсовете от членство в Еврозоната, но предупреди: Влизането в клуба на богатите не ни прави автоматично по-богати
18 януари 202518:30
Проф. Йонко Мермерски за казуса "Tik Tok": Не е приемливо да предоставят лични данни на американци на Китайската комунистическа партия
18 януари 202517:48
Володимир Зеленски поиска засилен натиск върху Русия
18 януари 202516:55
Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
18 януари 202517:03
2014.10.28 | 05:07