Субатомни частици се движат по - бързо от светлината

  • 27 септември 2011 09:01

  • 2783
  • 0
Субатомни частици се движат по - бързо от светлината
©

Съществуват субатомни частици, които са в състояние да се движат по-бързо от светлината. Това са установили физици от ЦЕРН и от италианската лаборатория Гран Сасо.

Въпросните резултати са в противоречие със Специалната теория на относителността на Алберт Айнщайн и са шокирали учените, пише "Монитор".

Частицата неутрино е изминала разстоянието от синхотрон на ЦЕРН в района на Женева, един от елементите на Големия адронен колайдер, до подземната лаборатория Гран Сасо в Италия - 732 км, за няколко милиардни части от секундата по-бързо, отколкото се движи скоростта на светлината.Неутрино е елементарна, неутрална частица, която има много малка маса, на практика не взаимодейства с други частици и почти незабелязано преминава през материята.

Учените успяват да регистрират със специални детектори само някои от тези частици. За три години работа международен екип от учени, които работят с един от тези детектори - с OPERA, са засекли 16 000 неутрино, съобщи сп. "Сайънс".Те са изчислили, че средно частиците изминават пътя между синхотрона на ЦЕРН и Гран Сасо за 2,43 милисекунди - това е приблизително с 60 наносекунди по-бързо, отколкото се предполага в изчисленията. Грешката в случая може да бъде от порядъка на 10 наносекунди.

"Ние директно измерваме времето по време на пътя. Вземаме разстоянието между обектите, измереното време и изчисляваме скоростта, както в училище" - казва официалният представител на OPERA Антонио Ередитато. Ередитато подчертава, че все още е рано да се опровергае Специалната теория на относителността на Айнщайн, според която нищо не може да се движи по-бързо от скоростта на светлината.

Сега физиците от OPERA са представили само любопитни резултати, които не могат да обяснят, и предлагат на цялата научна общност да ги изследва."Бяхме принудени да кажем нещо. Не можехме просто да скрием тези данни, не би било честно" - отбелязва Ередитато. Предпазливостта на учените, които не бързаха да обявят за откритието си, е обяснима. Ако резултатите им бъдат потвърдени, цяло столетие от развитието на физическата наука ще бъде поставено под въпрос.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
2783 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини