МВнР готово с екшън план за българите в Либия

  • 30 юли 2014 21:42

  • 1114
  • 0
МВнР готово с екшън план за българите в Либия
©

Министерството на външните работи евакуира вчера посолството ни в Триполи и има готов план за действие за спешно извеждане на българските граждани в Либия, ако такава необходимост възникне, съобщава "Сега", позовавайки се на свои източници във ведомството.

Близкоизточната държава е обхваната от нестихващи размирици и редица европейски страни вече подканиха гражданите си там да я напуснат. В началото на седмицата такова предупреждение към нашите сънародници отправи и ведомството на Кристиан Вигенин. От МВнР съобщиха, че заради евакуацията на дипломатическата мисия при нужда българите ще трябва да търсят съдействие от делегацията на ЕС в Триполи, както и от посолствата на Малта, Франция, Унгария, Италия или Румъния.

По данни на нашите власти в момента в столицата на Либия Триполи има около стотина българи. Това обаче са само онези, които са се регистрирали в българското посолство. Не е известно колко са другите, които не са си направили труда да уведомят нашите дипломати, че са в страната. Подробностите около екшън плана на МВнР остават в тайна. "Има възможности за евакуация, но те не са чак толкова много, така че трябва да се използват внимателно и да не се огласяват публично", обясниха източниците на "Сега" причините за секретността. Засега от министерството обаче не очакват да им се налага да прибягват до драстични мерки като евакуация по въздух или по море, тъй като никой от малкото на брой наши съотечественици в Либия не е проявил желание да си тръгне.

Подобна евакуация вече се наложи веднъж през февруари 2011 г., преди да започнат бомбардировките на западни държави срещу режима на Муамар Кадафи. По това време там имаше около 500 български граждани, от които едва половината поискаха да се приберат у дома въпреки рисковете от военния конфликт. Една от причините е, че много от тях имат да получават заплати и държат да опазят имуществото си. Либийските работодатели често прибират и задграничните паспорти на наетите от тях чужденци. Този проблем при кризата отпреди 3 г. беше решен с издаването на временни документи за самоличност.

Официални данни колко наши сънародници са заминали да работят в Либия също няма. Страната ни няма спогодба за работници с Триполи, поради което Агенцията по заетостта няма статистика за тях. Българите си намират работа чрез частните трудови посредници, които пък не са длъжни да уведомяват агенцията за изпратените хора.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1114 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини