Когато видовете изчезват, няма с какво да се гордееш

  • 28 май 2014 14:43

  • 1808
  • 2
Когато видовете изчезват, няма с какво да се гордееш
© Lubomir Hlasek

Дунавските есетри са се появили преди 200 милиона години, когато динозаврите са се разхождали по Земята. Днес обаче тези древни видове са изправени пред все по-непреодолими препятствия.

Язовирни стени спират тяхната миграция, фабрики замърсяват средата им на живот, багери изкопават инертни материали от размножителните им места, а бракониери ги ловят безразборно и по жесток начин заради техния скъпоценен хайвер.

Какво става когато видовете изчезват:


В долното течение на Дунав все още има диви жизнеспособни популации на тези величествени риби. За тях не е късно да се вземат мерки. В България и Румъния има забрана за улова на есетри, която продължава до края 2015 година.

Есетрите са семейство от видове, които живеят в морета, но се размножават в реки. В Дунава те са шест – чига, пъструга, руска есетра, шип, атлантическа есетра и моруна.

Най-голямата хващана моруна е била над 7 метра и е тежала 1 571 кг. Предполага се, че живее над 100 години. Пъстругата пък е изключително рядка риба. Тя спира да се храни по време на миграцията и след като хвърли хайвера си, бързо се връща в Черно море. Чигата живее само в сладки води и не мигрира в Черно море. Този вид е и единственият, чийто популации се възстановяват.

WWF работи за опазването на есетрите от двата бряга на Дунав. Запази дунавското богатство, научи как на esetri.wwf.bg.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
1808 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
negur

2014.05.31 | 01:11

2
beli negri bace

2014.05.31 | 01:11

1
Аз съм За,но докато няма кой да контролира строго бракониерите,надали ще има резултат

Добави коментар

Водещи новини