-
27 май 2014 13:56
- 1764
- 2
Родни педагози алармират, че се наблюдава тенденция за увеличаване на броя на децата, които проявяват нетипично и агресивно поведение и те срещат сериозни затруднения в работата. Не е разработена документацията и не са предприети действия, които се изискват по Механизма за противодействие на училищния тормоз и агресия между учениците в училище. Това констатират от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) въз основа на резултатите от 21 проверки в образователните институции, извършени от началото на годината, цитирани от inews.bg.
Инспекторите на ДАЗД са установили пропуски и нарушения, свързани с липсата на регламентиран ред във вътрешните правила на учебните заведения при случаи на насилие. Държавната агенция за закрила на детето е предложила на Министерство на образованието да бъде разработена съвместно методика за работа и да се регламентира ясно дейността на педагогическите съветници в училищата, тяхната роля, връзките и взаимодействието им с органите за закрила на детето, родителите и др.
"Необходимо е и да се направи преглед на действащата нормативна уредба, с цел изменението и допълнението ѝ във връзка с професионалното обучение на ученици с образователни затруднения, които учат интегрирано в масови училища и не са с умствена изостаналост, и да се разработи методика за учебния план, по който се обучават тези деца, както и за покриване на държавните образователни изисквания от дете със СОП", отбелязват експертите.
Установени са и пропуски, свързани с длъжностните характеристики на педагогическия персонал в училищата и детските градини - не е регламентирано изискване за информиране на компетентните органи, в случаи, при които стане известно, че дете се нуждае от закрила. Според инспекторите персоналът на образователните институции все още няма умения и познания, за да идентифицира "дете в риск”, както и не разпознава органите за закрила на детето като партньори.
"Прилагат се наказания, преди да са изчерпани възможностите за корекционно въздействие. Налагани са неоснователни санкции и са използвани методи на въздействие, които травмират децата и нарушават личното им достойнство. Това е нарушение на Правилника за прилагане на Закона за народната просвета и Етичния кодекс на работещите с деца", отбелязват експертите.
При проверките в образователните институции са открити нарушения, свързани с работата на Екипа за подпомагане на обучението и възпитанието на деца и ученици със специални образователни потребности. При липса на ресурс и невъзможност ръководството на учебното заведение да се справи със създалата се ситуация не е търсено съдействие на външни специалисти за справяне с проблема – отдел за закрила на детето или център за обществена подкрепа.
Установен е и занижен контрол от страна на директорите по отношение задълженията на педагозите да информират родителите за развитието на ученика, спазване на училищната дисциплина, както и за уменията му за общуване и интегриране в училищната среда.
В голяма част от проверените учебни заведения липсва документация, удостоверяваща работата на педагогическия съветник с ученици, родители и учители – методи на работа и постигнати резултати.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ранната забавачка борела агресията у децата
14 декември 201213:40
Ще следят агресията в училищата с електронен регистър
20 ноември 201216:02
Експерти обсъждат борбата с агресията в предучилищната възраст
08 ноември 201209:51
Започна кампания за намаляване на агресията на пътя (видео)
25 юли 201212:56
МОН брои шамарите в училище
04 март 201508:17
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 2
Добави2014.05.31 | 20:10
Добави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2014.06.30 | 09:03