Съвременните банкноти са все по-защитени

  • 17 януари 2014 13:36

  • 5884
  • 1
Съвременните банкноти са все по-защитени
©

Европейската централна банка представи новата банкнота от 10 евро, която излиза в обращение на 23 септември. На пръв поглед тя прилича на предишната, но при вглеждане се забелязват доста изменения. Повече наситени цветове, допълнителни елементи за сигурност и има текст на кирилица, на която е написано ЕВРО и ЕЦБ, пише "Труд".

Еврото е една от най-новите валути. От излизането му във физическо обращение са минали малко повече от 11 години. Защо тогава се печатат нови банкноти?

Основната причина е за да се предотврати фалшифицирането им.

Друг мотив е да се увеличи животът им. Ако банкнотата се изтрива и се къса, се налага да бъде подменена. Оттук идват сериозни разходи - за отпечатване, за логистика, за съхранение и за унищожаване.

Производството на банкноти е свързано и с употреба на природни ресурси и химикали, така че от екологична гледна точка е добре да се прави по-рядко.

Българските банкноти от новата емисия след деноминацията на лева непрекъснато се усъвършенстват и без обикновеният потребител да забележи, се добавят нови средства за защита.

Как да разпознаем фалшивите пари?

Двадесетолевката е най-фалшифицираната българска банкнота.


Основните принципи как да разберем дали имаме вземане-даване с фалшиви пари са много прости. Първо пипнете хартията, за да усетите нейната структура и релефния печат. След това я вдигнете срещу светлина, за да видите водния знак, регистъра на проглед и осигурителната нишка. Накрая я наклонете под ъгъл, за да видите как пулсират изображенията в холограмите.

По-новите емисии с по-големи номинали - 50 и 100 лв., както и много рядко срещаната двадесетолевка емисия 2005, използват и изображения с мастило с променящ се цвят.

Сигурно ви е направило впечатление как една нова банкнота пука, когато я поразмърдате с пръсти. Звукът е много по-различен от този на обикновената хартия и е трудно да се имитира при подправените пари. Това е така, защото в хартията за банкнотите се използват памук и лен, а не целулоза, от която се прави стандартната хартия.

Воден печат. Един от най-старите, но и най-често използвани елементи за защита на книжните пари. Водният печат се вгражда в структурата на хартията и се вижда при осветяване на банкнотата.

Осигурителни нишки. Те се влагат при производството на хартията за банкноти и затова имитацията им изисква сериозни инвестиции.

Регистър на поглед. При нея на лицето и на гърба се отпечатват допълващи се изображения, които се виждат при поглеждане срещу светлина.

Релефен печат. Печатниците за банкноти могат да натрупват десетки слоеве (50-60) боя на едно и също място, което създава усещането за релеф и освен че се вижда, може да се усети при напипване.

Холограмни ленти. Триизмерни изображения, които се влагат в хартията за банкноти. Това е една от защитите, които най-трудно подлежат на фалшифициране. В холограмните ленти има микротекстове и скрити изображения, които се виждат при поглеждане под определен ъгъл.

Мастило с променящ се цвят. Мярка за сигурност, все по-широко използвана от съвременните банкноти. При нея с промяна на ъгъла на гледане се променя и цветът на изображението, което е отбелязано.

Флуоресценция. Едно от най-любопитните зрелища за непрофесионалистите е да видят скритите изображения, които се показват при използване на ултравиолетова светлина. Това се получава със специални бои, невидими за човешкото око. Освен това самата хартия има уникално оцветяване.


Бифлуоресценция. При осветяване с ултравиолетова светлина (УВ) с различна дължина на вълната изображенията се виждат в различен цвят. Например на десетолевката емисия 2008 г. китът на гърба свети в червен цвят при осветяване с УВ лампа с дължина на вълната 365 нанометра и в зелено, когато се освети с УВ лампа с дължина на вълната 254 нм.


Осигурителна нишка. Вгражда се в хартията, като може да излиза частично през определен интервал. Обикновено на нея е нанесен и номиналът. Много трудна за фалшифициране, освен това пречи и банкнотата да бъде копирана на машина.


Полимери. Пластмасовите пари - банкноти, изработени от полимерен материал, стават все по-широко употребявани. Много трудни са за фалшифициране, освен това имат и по-дълъг живот от хартиените банкноти.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
5884 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2014.01.18 | 00:43

1
ataka.tv

Добави коментар

Водещи новини