-
06 януари 2014 08:07
- 1360
- 0
Зрител на Нова телевизия алармира за големи разлики в цените на лекарствата в различните аптеки. Едно и също лекарство е закупено за 16,52 лева в аптека в „Павлово” и за 9,12 лева в квартал „Илиянци”.
„Важно е кога са закупени тези продукти. На пазара има строг процес на рефериране и ценообразуване. Аптеките не определят цените на лекарствата. Те се определят от специален орган”, заяви Тодор Найденов от Българския фармацевтичен съюз.
„Все повече ще излиза на преден план проблемът с голямата динамика в цените. На всеки 15 дни има актуализация на цените, на позитивния и реинбурсния списък, разликите понякога са огромни и аптеките не смогват да ги отразят цените”, заяви Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки.
Според д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването, пазарна логика в образуването на цените на лекарствата няма.
„Има държавна намеса и това е причината за високите цени. Тъй като Здравната каса реинбурсира най-ниската цена от дадена група лекарства, когато се регистрира продукт с по-ниска цена, лекарството, което си взимате вие, поскъпва, защото частта, която доплащате, нараства”, обясни д-р Кацаров. „Причината е, че на пазара се е появил по-евтин продукт и той е увеличил това, което доплащате”, обясни той.
Според Тодор Найденов цените могат да се променят ежедневно, а динамиката се определя от много фактори и на външните пазари, и на вътрешния.
„Понижението на цените е за сметка на аптеката. Аптеките поемат огромна социална цена за намаляване на лекарствата”, заяви Тодор Найденов. По думите му често се случва даден препарат да е закупен от аптеката на висока цена, но след актуализацията на цените, е длъжна да го продава на много по-ниска.
В Нова телевизия получихме и сигнал за сериозни разлики и в цените на медикаментите в България и съседните ни цени. Наш зрител е изчислил, че едно и също лекарство е седем пъти по-скъпо в България отколкото в Турция.
„Зависи каква цена е регистрирал съответният притежател на разрешителното за употреба”, обясни Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки. „Колкото по-голяма е опаковката, толкова по-ниска е цената”.
„Когато фиксираш с наредба, че в продължение на една година производителят не може да променя регистрираната цена на продукта, или може да я промени само спрямо инфлацията, ако съм производител, за да се защитя от бъдещи проблеми, ще регистрирам по-висока цена преди да влезе наредбата в сила”, обясни д-р Стойчо Кацаров. Според Николай Костов обаче лекарствата на снимката не са едни и същи.
Последвайте канала на
Свързани новини
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Отчет на кабинета "Главчев": Избори, Шенген, безводие и ремонти
01 януари 202508:51
Главчев: За България Шенген е още един успешно реализиран национален приоритет
01 януари 202507:56
Захариева: Отпадането на граничния контрол ще направи Европа още по-силна и просперираща
01 януари 202507:54
С шампанско и заря: Вътрешните министри на България и Румъния „вдигнаха“ последната гранична бариера
01 януари 202507:50
Борисов пожела на българите да "живеем в мирна, стабилна и сигурна България"
01 януари 202508:14
Пеевски: Нека новата 2025-та година бъде време за ново начало за България!
01 януари 202508:09
Ето с колко ще поскъпнат токът и водата
01 януари 202506:37
В София влиза в сила нискоемисионна зона за битово отопление
01 януари 202506:58
Васильовден e! Днес сурвакаме за здраве
01 януари 202508:44