90% от сирийските бежанци у нас са кюрди, тръгнали за Германия

  • 29 ноември 2013 10:04

  • 1640
  • 2
90% от сирийските бежанци у нас са кюрди, тръгнали за Германия
© Булфото

По наблюдения на хуманитарни служители 90 процента от пристигащите у нас от Сирия бежанци са кюрди, като почти всички искат да емигрират в Германия, където има голяма кюрдска общност. Това съобщи Владимир Панов - главен специалист в Бежанско-мигрантската служба на БЧК на семинар за бежанската криза, съобщава БТА.

Хуманитарен статут получават хората, които бягат от война, а такива са почти всички от Сирия, посочи Панов. За разлика от тях нелегалните имигранти нямат бежанска история, това са най-често хора, които бягат от бедност, уточни той.

Ако чужденците получат статут - хуманитарен или бежански, напускат центровете и си търсят квартира и работа, като преди това получават българска лична карта на бежанец. Ако им бъде отказан статут, следва да се върнат в страната, от която бягат.

За разлика от сирийците, голяма част от които получават някакъв статут, то една част от гражданите на Ирак и Афганистан например, не получават никакъв. Досега нито един алжирец у нас не е получил статут, посочи специалистът.

Само през октомври българската граница са преминали 3600 бежанци, след което достъпът е драстично ограничен. С изпращането на допълнителен личен състав от полицаи приемът е ограничен до 10-15 човека на ден. До 21 ноември броят на потърсилите убежище у нас е 8500, от които в центровете към ДАБ са настанени около 4000 души. Толкова е и капацитетът на центровете, макар към момента в тях да са настанени около 4150 души. Други 4300 човека, потърсили закрила у нас, живеят на собствен адрес, съобщи Владимир Панов.

Панов развенча две твърдения, тиражирани в медиите - защо Турция не прибере сирийските бежанци и защо Европа не сподели тежестта покрай бежанската криза у нас. Турция има морална отговорност, но не и законова да приема и интегрира сирийските бежанци. Тя не е длъжна да ги приема, защото не е член на ЕС. Макар да е подписала Конвенцията за бежанците, Турция няма ангажимент към протокола, който урежда приемането на бежанци извън Европа. Докато България, Гърция и Кипър, както и всички страни-членки на ЕС, сме подписали Конвенцията и протокола и се явяваме най-естествения път за бежанците, обясни Панов. По отношение на втория мит - според т.нар. Дъблински регламент, отговорност за бежанеца има първата държава, в която той влезе, допълни специалистът.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1640 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2013.11.30 | 01:36

1
каква връзка имат сирииците с европейския съюз ,че сме длъжни да спазваме договорите
Ivanov

2013.12.23 | 08:31

2
Ами длъжни сме по това ,че сме членки на ЕС !А бежанеца не е от значение дали е член на ЕС,важното е ,че е бежанец и идва първо в нашата държава.Ако идва във втора държава примерно Румъния,тя не е длъжна да помага но морално може да помогне,защото бежанеца е поискал помощ от първата държава ,случая България.Бежанец е този който бяга от война а не от мизерия,именно тези,които бягат от мизерията ,трябва да се интегрират в друга посока,а не в България!Турция е помогнала достатъчно морално но не е длъжно да помага!Истината е ,че трябва да имаме подкрепа от ЕС за финансова и хуманитарна помощ към бежанците,за да покажем на света,че България е бедна но също и така "Гостоприемна"!Знам,че има много Българи,които също се нуждаят от храна и подслон за тяхното отношение би трябвало да отидат до най-близката, Администрация и да си търсят правата за социално слаб!

Добави коментар

Водещи новини