Пламен Орешарски: Здравната ни система е много болна

  • 15 ноември 2013 19:09

  • 1527
  • 2
Пламен Орешарски: Здравната ни система е много болна
©

Системата на здравеопазването е доста болна от много години насам, това каза премиерът Пламен ОрешарскиПламен Орешарски Доц. д-р ик. Пламен Василев Орешарски е български финансист, преподавател и политик. Роден е на 21, като отбеляза, че най-тежко е положението в спешната помощ, болничната помощ и лекарствената политика. На традиционната среща с представители на граждански и неправителствени организации в МС, премиерът заяви, че спешната помощ се нуждае от значително укрепване, включително да се преодолее острият недостиг на кадри, предава "dnes.bg".

Орешарски коментира, че има недобри практики при снабдяването с лекарства и управляващите виждат възможност за по-засилен контрол чрез централизирани доставки. Премиерът посочи обаче, че това не може да стане веднага за всички лекарства. "В предишни периоди имаше централизиран подход при доставката на някои лекарства и той даваше сравнително по-добри резултати", смята той.

Орешарски, който уточни, че „като неспециалист говори като че ли по-смело от специалистите“, призна, че сигурно НЗОК има много недостатъци. Той обаче беше категоричен, че модерното здравеопазване на всякъде е организирано на този принцип - една или няколко, или много конкуриращи се здравни каси.

Той отчете като грешка още от 90-те години това, че е допуснато частните инвестиции в здравеопазването да се случат на стихийна основа. „2008 година приблизително 12 на сто от средствата в Касата за финансиране на болничната помощ отиваха в частни болници, днес цифрата е около 25 %. Всичките тежки и недобре платени диагнози се избягват от частния сектор или доплащанията са такива, че хората пък ги отбягват .Обрат в здравеопазването ще настане тогава, когато навлезе и частният сектор, но това нещо се регулира и направлява от държавата и не се струпват модерните клиники в две-три населени места“, каза той.

Орешарски заяви, че е възможно и по-висок процент от БВП да се отделя за здравеопазване, „само трябва да идентифицираме от кой да вземем“.

Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков обясни, че за цените на лекарствата нарочни хора следят през три месеца в 17 европейски държави и където се намери по-ниска цена от регистрираната у нас, тя автоматично се прилага. Той изрази съжаление, че редица медикаменти са по-евтини в трети страни, например Турция. Защо не желаят да направят това за България, е въпрос на фирмена търговска политика, посочи Пенков.

Пенков се обяви за солидарния модел и заяви, че стара Европа има изключително добри традиции в това отношение в пенсионната и здравната система. Радвам се, че Барак ОбамаБарак Обама Барак Обама - политик и 44-и президент на САЩ. Роден е на 4 август 1961 г. в Хавай. Той е първият в момента върви по нашия път и въвежда солидарна система в САЩ, заяви заместник-министърът.

 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1527 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2013.12.02 | 11:37

2
Ти целия си болен бе фашист.Надупи се на Доган пак и може да стане нещо.Освен да ни довьршите с турцизирането.
БУТАЧА

2013.12.02 | 11:37

1
КАКТО И ГЪЗЬ ТИ ДРУГАРЮ, С ТУРСКА СПЕРМА ПО ПЕРУКАТА

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини