-
27 август 2013 14:20
- 4491
- 0
Човек за човека е вълк, гласи крилатата римска фраза, която се използва, за да опише как един представител на Homo sapiens се опитва да направи някоя гадост на друг.
Ако се абстрахираме от емоционалната оценка, то афоризмът придобива съвсем друг контекст: вълците, както и хората, са високо социални същества, пише "МегаВселена", позовавайки се на gazeta.ru.
Към подобно мнение се придържа и екип италиански учени от университета в Парма, решили да изследват предназначението на вълчия вой. С тази цел те заминали за Австрия, където е разположен Центърът за изучаване на вълци.
Интереса си към темата изследователите описват така: „Много е написано за функциите на сигналите, които използват животните, докато механизмите, каращи ги да правят това, остават по-скоро обект на многобройни спекулации, отколкото на сериозни научни изследвания.”
Например смятало се, че издаваните от животните звуци са израз на емоционални преживявания, изменение на физиологичното състояние, както и реакция на околната среда и случващите се с нея метаморфози.
Този път учените решили да съвместят емоционалните и когнитивните фактори, за да изяснят кое кара вълците да вият. Те провели експеримент, чиито участници станали девет питомеца на споменатия австрийски център. За чистота на експеримента били взети представители на две неконтактуващи между себе си глутници.
Първо изследователите решили да изяснят явява ли се воят емоционална реакция на разпадането на вълчата глутница, тоест на стреса, или е предизвикан от други социални фактори. За това учените разделили привикналите една към друга особи, а впоследствие периодично измервали нивото им на кортизол –хормона, който се изработва в организма в отговор на стреса.
Първият от получените резултати се оказал неочакван – когато от глутницата бил вземан някой от нейните представители, останалите вълци започвали да вият, но кортизолът в организма им практически не се изработвал, вследствие на което може да се каже, че те не изпитвали стрес. Това показало още, че воят е явление от доброволен характер, а не реакция, провокирана от определени хормони.
След това учените се опитали да разделят вълците по йерархичен статус – от избраните групи първо вземали главатаря, силните самци, а след това и слабите.
Станало ясно, че когато се вземе доминиращата особа, воят продължава повече, отколкото при вземането на слаби членове. Освен това учените измерили силата на воя и тя се оказала значително по-силна, когато групата се лишела от водача си.
Подобна реакция предизвиквало и отвеждането на нечий постоянен или потенциален сексуален партньор – с разликата, че в този случай виел само вълкът, когото са лишили от половинка.
Така учените изяснили, че вълчият вой не е отражение на емоционалното състояние на животното. Проведените експерименти показали, че това по-скоро е инструмент за социализация, имащ строга зависимост от йерархичната структура, както и от това има ли животното партньор.
Вследствие на това може да се каже, че воят е явление с рационално-когнитивен характер и няма нищо общо с емоционалното състояние.
Последвайте канала на
Свързани новини
Дете играе с вълци (снимки)
13 март 201310:02
Вълци нападат село Ощава
20 юни 201209:55
Нови методи за лов на вълци предизвикаха бурни дебати в САЩ
21 февруари 201214:34
Вълци нападнаха пограничните села
05 декември 201117:07
Глутница вълци разкъса 10 овце край смолянското село Сивино
07 ноември 201111:22
Японски учени: Вълците и кучетата говорят с поглед
03 юли 201412:43
Италия 0:1 Франция, ранен гол за "петлите"
Илиан Илиев: Ще бъде пагубно, ако гледаме резултата на Люксембург - Северна Ирландия, а не нашия мач
Бербатов отново тренира с ЦСКА - София
Миньор 2015 продължава да лети, а Черно море - да затъва
Хорхе Мартин е новият крал на MotoGP
Лига на нациите: Играят се късните мачове
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ДНСК за инцидента в София: Строителството на халето е незаконно
17 ноември 202420:41
Рухна стена на строеж в София: работник загина, четирима са ранени
17 ноември 202419:17
Илхан Кючюк: Ще се борим за ДПС, няма да регистрираме друга партия
17 ноември 202419:13
Наталия Киселова: В момента няма сигнали този парламент да излъчи редовно правителство
17 ноември 202419:02
Димитър Аврамов: Политическото време на тези лидери изтича
17 ноември 202418:15
Ивелин Михайлов: "Исторически парк" е частно дружество, не съм длъжен да давам отчет за него
17 ноември 202418:26
Найден Тодоров: Ако излезе достоверна информация, че не си върша работата, ще напусна
17 ноември 202420:02
Близо 40 км е опашката от товарни автомобили на "Капитан Андреево"
17 ноември 202421:06
Меглена Плугчиева: Германия е най-много застрашена от Доналд Тръмп
17 ноември 202418:43