-
24 юли 2013 15:46
- 1951
- 3
Обявените намерения за ценова регулация от ДКЕВР през последните дни в сектор "електроенергетика" потвърждават притесненията за фискалната и макроикономическата стабилност. Това се казва в анализ на „Индъстри Уоч".
Оттам многократно през последните години анализират ефектите от регулациите в енергийния сектор. В редовния си годишен доклад още в началото на юни е посочено, че макар в краткосрочен план да не е застрашено изпълнението на бюджета, в средносрочен план риск за финансовата стабилност е управлението и състоянието на държавните предприятия в енергетиката.
Намалението на цените може да е устойчиво единствено, ако регулаторът създаде предпоставки за реално понижение на разходите на участниците в системата – т.е. по-висока ефективност в дейността им. В решението на ДКЕВР, както и в относително кратките мотиви, от „Индъстри Уоч"виждат "орязване", или "непризнаване" на разходи, които да бъдат включени в себестойността. Има разлика обаче дали разходите действително могат да се съкратят, или просто се отлагат (т.е. ще повишат цената в бъдеще), се казва в анализа.
Там се допълва, че непризнаването на разходи в ценовата регулация съвсем не означава, че дружествата ще направят действителни икономии – а няма индикации, че правителството има ясна политика за това как да наложи разходна дисциплина в държавните предприятия. Част от тези предприятия и в момента са тежко задлъжнели, като ситуацията постепенно се влошава през годините.
Доколкото е съвсем разумно да не се уважават за определен период от време исканията за увеличения например на заплатите в такава кризисна ситуация, то други рестрикции не изглеждат добре аргументирани, обясняват икономистите.
За всички дружества се прави орязване на инвестиционната програма и разходите за ремонти. В някои ремонтите и инвестициите са наложителни, и при всички случаи, дори да не бъдат включени в цената сега, това ще е просто отлагане във времето. На електроразпределителните дружества не се разрешава да калкулират в разходите си предвижданите инвестиции - над 1.4 млрд. лева за следващите 5 години.От „Индъстри Уоч" отбелязват, че разходите за инфраструктура в българската електроенергетика са от най-ниските в Европа, като продължава потискането им надолу от регулатора в името на временно по-ниски крайни цени. Същевременно и обществото, а и регулаторът, очаква загубите по мрежата и прекъсванията на захранването да намаляват, а това може да стане само с обновяване и инвестиции.
Не са предвидени и разходи за купуване на квоти за въглеродни емисии от ТЕЦ-вете, каквито след средата на 2013 г. вече не могат да се предоставят изцяло безплатно от държавите на централите, т.е. този разход ще се наложи да бъде направен, но е изключен от ценообразуването, споделят експертите притеснението, изразено и от Асоциацията на топлофикациите.
Не е предвиден механизъм за компенсиране на разходите за задължително изкупуване на енергия от ВЕИ от ЕРП-тата в предходния период (заради силно занижената прогноза от миналото лято). На практика, направени вече разходи за 238 млн. лева (само до юни, като ако отчитаме и юли сумата ще е значително по-висока с оглед слънчевия летен месец) не са включени в ценообразуването както за миналия, така и за предстоящия ценови период, т.е. изглежда остават да бъдат покрити от самите компании, казват от Индустри Уоч.
Според тях е заложена занижена прогноза, дори спрямо прогнозата на регулатора отпреди месец, за произведена и задължително изкупена "зелена енергия - ако обаче прогнозата се окаже занижена, ще се окаже, че дружествата трябва да изкупят повече от предвидената енергия, без това да е отразено в цената, съответно – ще има дефицит в паричните потоци – от потенциално 287 млн. лева
Една от големите промени е намерението да се покрият част от разходите за купуване на енергия от ВЕИ с приходите от продажби на квоти за въглеродни емисии от страна на българското правителство. В разчетите на ДКЕВР са заложени 499 млн. лева от тези разходи да се покрият за сметка на продажба на емисии. Имайки предвид информацията към момента, тази прогноза е твърде оптимистична, казват от Индъстри Уоч. В песимистичния сценарий, т.е. при запазване на ниските цени от последните месеци, приходите ще са около 80-90 млн. евро, а екоминистерството в доклада си дава оценка за 136 млн. евро. Така потенциалният недостиг на приходи може да достигне между 220 и 330 млн. лева.
Тези факти налагат няколко извода за средносрочното и дългосрочното въздействие на енергийния модел върху икономиката на страната като цяло, както и потенциално върху държавния бюджет, заключават икономистите.
Според тях от икономическа гледна точка, дългосрочно устойчиви са регулации, които или действително стимулират по-ниски разходи за генерация, пренос, разпределение, или гарантират цени, покриващи разходите. Механично "скриване" или "непризнаване" на разходи, които обаче иначе се извършват – дали заради лошо управление или обективна технологична необходимост – само натрупва финансови дефицити в системата. Няма мерки, които да насърчат производството на по-евтин ток, съответно излизане от пазара на скъпите производители, казват те.
По мнението им се задълбочават предпоставките за декапитализия на дружествата – но тя не може да е устойчива в дългосрочен план. Увеличават се дефицитите както в частните ЕРП-та, така и в държавната енергетика и най-вече в НЕК. Така например, държавната НЕК има задължения от 2.5 млрд. лева (200 милиона увеличение за 2 години). Едновременно с това, тя отлага плащания към производители; общо неразплатените средства от НЕК към енергийни дружества е над 1.2 млрд. лева, твърдят от „Индъстри Уоч".
Твърде оптимистични прогнози относно енергията от ВЕИ предполагат 500-630 млн. лева допълнителни разходи при по-реалистично развитие, отчита анализът. И се допълва, че не е разрешен и въпросът с непланираните разходи за задължително изкупена, но неплатена от потребителите, енергия по преференциални цени от предходния период за около 240 млн. лева.
Всичко това показва, че новият модел продължава да генерира дефицити в електроенергийната система, като това задълбочава декапитализацията на компаниите. Имайки предвид водещата роля на държавния сектор, има съществен риск недостигът от над 1 млрд. лева само за следващите 12 месеца да означава допълнителна задлъжнялост, което потенциално може да създаде политически натиск за "национализация" на дълга, т.е. поемането му под някаква форма от бюджета. Такъв сценарий ще влоши общата макроикономическа стабилност и застрашава възможността на правителството да следва политика на ограничен бюджетен дефицит, категорични са от „Индъстри Уоч".
Последвайте канала на
Свързани новини
По - ниската цена на ел. енергията ще затрудни разплащането с "Булгаргаз"
23 юли 201316:53
Намаляването на цената на тока от ДКЕВР не е дългосрочно решение, смята Трайков
04 март 201313:38
ДКЕВР: Под 8% ще е евентуалното намаление на цената на тока от март
28 февруари 201315:23
Драгомир Стойнев: Трябва време, за да заработи новият ценови модел в енергетиката
30 юли 201317:40
Днес стават ясни новите цени на тока
29 юли 201307:22
България пред Рубикон в Люксембург
Супер терен за "лъвовете" в Люксембург
Испания и Португалия имат значими цели в днешния ден в Лигата на нациите
Италия надви Белгия с дебютен гол и се класира за елиминациите на Лигата на нациите
Англия взе реванш от Гърция и излезе на върха, Къртис Джоунс с мечтан дебют
Изумителен вратар отчая "петлите" на полупразния "Стад дьо Франс"
Коментари 3
Добави2013.07.24 | 18:56
Добави коментар
Водещи новини
Пореден провал: И днес парламентът остана без председател
15 ноември 202412:08
Напрежение в парламента: Скандал между Делян Пеевски и Кирил Петков
15 ноември 202411:02
Петков за скандала с Пеевски: Исках да покажа на всички българи, че този човек не е страшен
15 ноември 202411:49
Пеевски за скандала с Петков: Попитах го защо не махне този мракобесен комунист Рашков
15 ноември 202411:33
Ако Борисов се е съгласил със санитарния кордон, Надежда Йорданова не вижда вече да има пречка за разговори с ГЕРБ
15 ноември 202412:29
И ИТН атакуват в КС служебните кабинети
15 ноември 202412:26
МЕЧ готви "авангардно предложение" за председател на НС
15 ноември 202412:18
Васил Терзиев предлага 3 януари да е неучебен ден в цялата страна
15 ноември 202412:59
ВАС отмени текстове от наредбата за контролните точки на шофьорите
15 ноември 202412:08
2013.07.24 | 20:20
2013.07.25 | 14:54