-
23 април 2013 06:16
- 5043
- 0
Траурните агенции плащат за информация за нов труп на лични лекари, служители на болницата или на моргата, а след това си вземат парите от близките. Това показа проверка на „Монитор” в Бургас, а хора от бранша не скриха, че траурните агенции действат така в цялата страна.
Допреди две години в Бургас се водеше буквално война за всеки труп на починал човек. Частниците тогава разчистваха територии с пукане на гуми и палене на катафалки, а често и със заплахи за физическа саморазправа към конкуренцията, информира още "Монитор"..
Така погребението от траурен обред за отдаване на последна почит от близките към покойника се превърнало в безмилостен бизнес, който се разиграва уж на пазарен принцип.
Десетки фирми в Бургас се надпреварват да задоволяват претенциите на клиентите – различни видове покрови и аксесоари от всякаква материя, включително брюкселска дантела, ковчези от африкански дъб или махагон могат да удовлетворят и най-голямата суета на близките. Социалните случаи са оставени на общинските обредни комплекси.
Според представители на новоучредения Съюз на погребалните агенции най-скъпото погребение у нас излиза 30 000 лева, включително с подавката, на която се яде и пие за „Бог да прости”. Практиката показва, че най-евтиното погребение с днешна дата е поне хилядарка.
В Бургас частна погребална агенция е записала в сайта си сумата 350 лева като цена на погребение без никакви обяснения за какво точно е тази цена. От телефонния разговор ни стана ясно само, че под 350 лв. няма как да е цената, а нагоре не се знае докъде може да стигне. Ценоразпис на услугите не е даден. Посочената цена включвала транспорта и некролозите - като пак е относително, тъй като зависело колко километра ще се навъртят. След това се добавя цена за гробно място от 184 лв. и т.н., и т.н.
Всяка допълнителна услуга – запазване на час за погребение, издаване на смъртен акт, аранжиране, драпиране и приготовления, некролози, погача, жито, доставка на други траурни стоки и дори консултация за погребението се таксува отделно и цената нараства многократно.
А на практика частните погребални агенции не извършват погребална дейност. Те само организират погребението. В Бургас единствено Обредният комплекс има право да извършва погребалната дейност на територията на гробищата, тъй като е концесионер на Гробищния парк.
Агенциите могат да осигурят ковчег и транспорт до траурната зала, но те се явяват посредници между близките на покойника и гробищния парк и действат до гробищата. Оттам нататък думата има концесионерът на общинския парк, който всъщност би могъл да организира и цялата услуга от самото й начало с подготовката на трупа до изкопаването на гроба и заравянето му. Само той може да извърши и гражданския ритуал в траурната зала. Разбира се, ритуал може да има преди това в църква, а може и на самото гробно място.
В малките селища хората си купуват ковчег и сами копаят гробовете. Общинският обреден комплекс или частна агенция могат да превозят трупа срещу съответното заплащане, но обикновено близките се справят сами с превозването на телата. Нерядко трупове се пренасят в ремаркета и багажници на леки частни и таксиметрови коли в бусове на фирми за хранителни продукти. Очевидно е, че хората нямат пари за транспорта и да покрият всички разходи по погребението, които никак не са малко. Някои дори поставяли труповете на задната седалка седнали като живи, облегнати на раменете им. Други - легнали върху свалените задни седалки на автомобила.
Законът категорично е постановил, че труповете на покойниците трябва да се превозват със специализиран транспорт, който ежедневно да се почиства и дезинфекцира. Специализираният транспорт е или трупна линейка на МБАЛ - Бургас, ако човекът е починал в болницата, или катафалките на погребалните агенции.
Има списък на заболяванията, като антракс, туберкулоза, кримска треска и други, при които покойниците се поставят в полиетиленови чували и плътно затворени дървени ковчези, облицовани отвътре с ламарина, дъното на които се покрива с хлоросъдържащ биоцид.
По същия начин се пренасят покойниците и от едно населено място в друго. Когато разстоянията са по-големи, допълнително се извършва балсамиране или охлаждане на тленните останки.
Последвайте канала на
Свързани новини
Сираков: Темата в Левски сега е "надграждане" - ще се опитаме да намерим най-добрия треньор
Томаш със силни думи, отправи призив да се помогне на детето на Мартин Дечев
Годината на Локомотив (Пловдив) - обзорът на Sportal.bg
Гуардиола: Трябват ни резултати възможно най-бързо
Ботев се разплати с треньорите в ДЮШ, но не и с представителния отбор
Божидар Искренов написа книга, "Без обувки" разказва неговата история
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Патриарх Даниил: Нека Рождество Христово бъде начало на промяна в начина ни на мислене
24 декември 202419:24
Атанас Запрянов: Годината донесе предизвикателства, но и успехи за армията
24 декември 202419:43
Васил Терзиев: Пожелавам на всички спокойни и радостни празнични дни с любимите ви хора
24 декември 202417:51
Кирил Петков: Благословена Бъдни вечер!
24 декември 202420:02
Корнелия Нинова от празничната трапеза: Бъдете здрави и имайте вяра
24 декември 202420:53
Пастрокът на изчезналия Ники от Конаре не дава кучето му, след като майка му отказа да гледа животното
24 декември 202417:00
Кола блъсна патрулка в Пловдив, полицай пострада
24 декември 202418:22
Руски служител: Времето за погребение на Владимир Ленин все още не е настъпило
24 декември 202421:10
Доналд Тръмп: Ще настоявам за смъртно наказание на изнасилвачи, убийци и чудовища
24 декември 202418:38