-
16 април 2013 10:28
- 1731
- 0
Медицинските изследвания през последните 40 г. се фокусират предимно върху пациентите мъже. Те най-често са привличани и в клиничните изпитания на нови лекарства. Ново изследване обаче показва, че мъжете и жените боледуват различно, затова при поставянето на диагнозата и при определянето на лечението полът трябва да се има предвид на първо място.
Изследването на екип от Университетската болница в Падуа обхваща 5 области - сърдечносъдови заболявания, рак, чернодробни болести, остеопороза и фармакология, пише "Списание Осем".
Сърдечносъдовите заболявания са свързани с различни симптоми при двата пола. При мъжете обикновено предвестници на инфаркт са болка и стягане в гърдите и изтръпване на лявата ръка. При жените обаче най-често тези симптоми не са ясно изразени, а други - гадене, болка и тежест ниско в корема. При дамите сърдечните атаки са по-жестоки и с по-усложнена картина, а тези симптоми не се разпознават навреме като типични, затова и по-рядко им се правят допълнителни изследвания - на специфични ензими, ЕКГ, коронарна ангиография. При дамите сърдечните атаки са по-остри и свързани с повече усложнения.
Ракът на дебелото черво е най-разпространеният карцином и при мъжете, и при жените. Но нежният пол страда от това заболяване в по-късна възраст и туморът е локализиран на различно място. Жените по-добре се повлияват от лекарствата. Полът има значение и за успеха на химиотерапията не само при рак на дебелото черво, но и на белите дробове и на кожата. Т.е. от това дали си мъж или жена, зависят в значителна степен и шансовете за оцеляване и удължаване на живота при тези заболявания.
Гените и хормоналните нива при жените пък са основен рисков фактор, що се отнася до хроничния хепатит С. Остеопорозата се възприема като типично женско заболяване, но засяга и мъжете. При тях обаче или не се диагностицира навреме, или се подценява, затова мъжете по-често загиват от усложненията, съпътстващи костни счупвания заради остеопороза.
Двата пола се повлияват различно и от някои лекарства, например аспирин. Различията в действието и страничните ефекти се дължат на вариращи спрямо пола обмяна на веществата, телесна структура, скорост на усвояване и изхвърляне на химичните вещества и фундаментално различния хормонален статус.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05