-
10 април 2013 06:15
- 1508
- 1
58% от студентите в Пловдивския университет „П. Хилендарски” признават, че самите те са преписвали или са виждали как техни колеги си помагат с пищови по време на изпит. В същото време бъдещите висшисти никак не одобряват даването на подкуп за тройка или искането на рушвет от преподавателите. Това е само малка част от анкета, проведена в пет балкански университета от "Антикорупционна студентска мрежа в Югоизточна Европа". Данните вчера в Пловдив бяха представени от студентите в Пловдивския университет Милен Миленов и Даниел Борисов, пише "Монитор".
Участниците в анонимната анкета са били подбирани по случаен признак и в процентно съотношение между броя на студенти в даден университет и съответните специалности. Всички те са отговаряли на 32 въпроса за различни корупционни практики във висшите училища.
Така например одобрението за преписвачите по време на изпит е най-високо в университета в Загреб – 76%. На въпроса дали са ставали свидетели как колега пише домашна работа на друг срещу пари, 36 на сто от анкетираните в Пловдивския университет отговарят положително.
За сметка на това пловдивските студенти не смятат, че подкупването на преподавател за изпит в техния университет е значим проблем. 28% от анкетираните от ПУ отговарят, че това е по-скоро слабо разпространено. Едва 10% от студентите в Пловдив са ставали свидетели или лично са участвали в даване на рушвет, за да получат тройка. Само 8% казват, че са виждали как самият преподавател си проси пари.
За сметка на това в университетите в Скопие и в Молдова процентът на студенти, които са ставали свидетели на даване на подкуп за вземане на изпит е доста по-висок – по над 20%.
"Дали бъдещите висшисти одобряват тази практика? И в петте страни неодобрението е високо. В Пловдивския университет например нетолерантността към студенти, които дават пари за изпит, е 95%. А 97 на сто е неодобрението към преподаватели, които искат пари", каза Даниел Борисов.
Проблем, според някои анкетирани, е и черният пазар за купуване на места в общежитията. Данните за Пловдивския университет са много ниски – 7,4%, казват анкетьорите. Тази практика обаче била широко разпространена в Загреб – 38%, и в Белград – 28%.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ясни са всички потенциални съперници на България на баража
Късна дузпа лиши експериментална Германия от успех в Унгария
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Резултати от последния кръг в Лигата на нациите
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Добра и лоша новина за националите преди мачовете с Черна гора
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Илияна Йотова: Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси
19 ноември 202422:09
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всее страхове
19 ноември 202422:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
11-годишното дете е починало в софийското училище "Захарий Круша"
19 ноември 202421:06
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
19 ноември 202419:25
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Рядка риба изплува на плаж в Калифорния - вещае цунами и земетресения
19 ноември 202420:07
2013.04.10 | 18:30