-
03 април 2013 19:26
- 992
- 0
На шест месеца пациентите с хронично заболявания трябва да презаверят протоколите си за скъпоструващите лекарства.
Процедурата отнема един месец и за да не се прекъсва лечението, докторите съветват пациентите от рано да подготвят документите си. Въпреки това от началото на годината, пациенти остават повече от месец без лекарства.
„При някои пациенти прекъсването е повече от 1 месец. Получава се прекъсване от 2 месеца. Имаме такива сигнали. Лечението спира и губи своя смисъл”, коментира пред БТВ Боряна Ботева от Сдружение на болните от болестта на Бехтерев.
От проблема страдат и хората с редки заболявания. Повечето от тях са от пациенти с Акромегалия - рядко заболяване, при което се образуват тумори в мозъка. При забавяне от една или две седмици образуванията могат да станат злокачествени.
"Тези лекарства варират от 1500 до към 8000 лева и един такъв пациент не може да отиде в аптеката и да си купи лекарства както аспирин, за да си поддържа лечението през тази седмица или две през което е станало забавянето”, заяви Анета Феодорова от Национален алианс на хора с редки заболявания.
В здравната каса казват, че спазват сроковете и нямат жалби от пациенти. Причината е, че по-често болните търсят помощ от пациентските организации.
„Може да се получи забавяне, когато документите от лечебно заведение не са изрядни и се налага някаква промяна и добавяне на изследване. Имаме график с национални консултанти и с консултанти на касата. С някои правим месечно по 2-3 срещи, за да може броя пациенти по-бързо да се обработи”, обясни Нина Първанова от дирекция "Лекарствена политика" в НЗОК.
Пациентите обаче подозират, че със забавянето, касата пести пари. Те искат опростяване на процедурата и дори отпадане на одобрението от здравната каса. А от касата отговориха, че заради малкия брой специалисти и за да бъде стриктен контролът засега процедурата не може да бъде променена.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Наталия Киселова: В момента е много трудно да кажем кои са на власт и кои са в опозиция
23 декември 202419:48
ДДС за ресторантьорите скача с 11% в полунощ на Нова година: значи ли това и по-високи цени за клиентите на заведенията?
23 декември 202417:28
Майката на изчезналия Ники: Отвлечен е, кучето му е прекалено чисто, за да е било в гората
23 декември 202418:59
Мъж е починал в хотелски комплекс в Добрич. В стаята му откриха флакони райски газ и метамфетамин
23 декември 202416:51
Дерайлиралият влак край Батановци е предизвикал множество материални щети
23 декември 202418:05
Задържаха двама нашенци в Сърбия, пребили баща и син на магистрала, потрошили и колата им
23 декември 202418:20
Проф. Тодор Кантарджиев: Полово предаваните инфекции в 90% са причина за безплодие в семействата у нас
23 декември 202418:55
Кардиологът проф. Георгиев с призив: Махнете солта от масата си
23 декември 202417:54
Водещите новини! Съдия: Без ясен отговор за „Осемте джуджета“ не е приемливо Сарафов да бъде избран. Рюте вижда опасност за сигурността на НАТО
23 декември 202418:59