От догодина и втората матура без право на избор

  • 16 май 2011 06:15

  • 2979
  • 0
От догодина и втората матура без право на избор
©

И догодина абитуриентите ще държат две задължителни матури, но няма да могат да избират едната от тях. Допълнителните изпити по тяхно желание ще се ограничат само до два предмета и няма да са безчет. Таванът от 4 матури максимум за зрелостниците ще бъде записан в новия закон за училищното образование,пише в."Труд".

Промяната се налага заради сегашната ситуация, в която зрелостниците държат изпит по предмети, които не са учили през последните 3 години на гимназията. Например в Музикалното училище в столицата няма часове по история в горния курс. Но тази сряда половината от учениците са се записали да държат такъв изпит. Защото няма матура по техния профил.

По същата причина голяма част от абитуриентите от професионалните и профилираните училища избират географията. А после образователната статистика брои купищата двойки.

“Практиката на двата типа матури я има в много от държавите на Европа и не е нещо ново, обясни зам.-министърката на средното образование Милена Дамянова. И добави: “Тук не става въпрос за една по-лесна и една по-трудна матура. А даваме възможност да се положи изпит по два вида подготовка.”

Идеята е, както  досега, всички зрелостници ще държат изпит по български език и литература. Той ще е върху общообразователната подготовка, която е еднаква за всички типове училища. Промяната е за втората задължителна матура и за следващите две.

Вторият държавен изпит ще е по един от предметите, които се изучават в профилираните паралелки и професионалните гимназии. “Профилираната подготовка не напразно сме я нарекли “предуниверситетска”. В нея ще се дават надграждащи знания по определен предмет”, обясниха от образователното ведомство. Тя ще е за онези тийнейджъри, които искат след училище да продължат да се развиват в избраната в училище сфера.

Така децата от музикалното училище например няма да държат история на втора матура, а по основния предмет на профила си.

Ако ученикът обаче внезапно реши, че иска да се занимава с нещо различно след 12-ти клас, ще има още две матури. Те са по избор на гимназиста. На тях той може да “изрепетира” знанията си по биология, химия, история, математика, чужд език, философия, география и т. н.

“ Не искаме да затваряме възможността на децата да кандидатстват с предмет, който не са избрали за профилиращ”, обясни Дамянова. Имало много ученици от професионалните училища, които след това искали да се реализират в съвсем различни области.

Новият закон за училищното образование трябва да влезе в пленарната зала до края на годината.

Последвайте канала на

Десислава Станева
2979 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини