НАП поиска 76 дружества да бъдат обявени в несъстоятелност

  • 20 ноември 2012 14:06

  • 2404
  • 0
НАП поиска 76 дружества да бъдат обявени в несъстоятелност
©

76 дружества, натрупали задължения за повече от 371 млн. лв. да бъдат обявени в несъстоятелност, е поискала от съда столичната НАП през първите девет месеца на годината. Това съобщиха от териториалната дирекция.

82 % от тях са регистрирани в София. Най-голям длъжник е софийска фирма, от която държавата търси 32 млн. лв. Спрямо тези дружества са приложени всички законови мерки – възбрани и запори на движими и недвижими вещи и банкови сметки, дерегистрация по ЗДДС и др., и въпреки това задълженията не могат да бъдат събрани. Повечето от тях са търговци, които нямат активи, годни да обезпечат вземанията. Законодателят е предвидил възможност в случаите, когато задължените лица са неплатежоспособни или свръхзадлъжняли НАП да поиска от съда откриване на производство по несъстоятелност. Тази мярка се прилага все по-често от публичните изпълнители на столичната НАП. Въпреки запазващия се брой на исканията за несъстоятелност, размерът на задълженията е нараснал значително в сравнение с м.г. За цялата 2011 г. до съда са подадени 79 искания, но за сумата от 123 млн. лв.

При откриване на производството по несъстоятелност, съдът налага запори и възбрани върху цялото имущество на длъжниците, което се осребрява в рамките на производството. Когато длъжниците не разполагат с имущество съдът постановява прекратяване и заличаване от Търговския регистър на съответното дружество. Управителите и собствениците на дружествата, обявени в несъстоятелност не могат да бъдат учредители на нови акционерни дружества, както и еднолични търговци.

Изпратени са и 81 сигнала до Прокуратурата за търсене на наказателна отговорност от управители и собственици на дружества, които не са уведомили съда за изпадане в неплатежоспособност и свръхзадлъжнялост. Търговец, който изпадне в неплатежоспособност и в 30-дневен срок от спирането на плащанията не заяви това в съда се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до 5000 лв.
НАП препоръчва, при затруднени плащания, длъжниците да търсят контакт с приходната администрация. Законът дава възможност, след представяне на обезпечение, дългът да се погасява на части и да не спират плащанията по работни заплати, банкови кредити, доставки и други.

Последвайте канала на

2404 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини