-
03 януари 2015 14:22
- 24335
- 8
Днес и в неделя времето ще бъде благоприятно за пътуване. В понеделник обаче над страната ще нахлуе арктичен въздух. Температурите няма да надвишават минус 10 градуса, като в началото на седмицата ще достигнат и до минус 18 градуса.
Във вторник и сряда ще бъде студено и ни очакват отрицателни температури. Такава прогноза направи пред Дарик климатологът доц. Георги Рачев от Софийския университет „Св. Климент Охридски".
"Колко студено ще бъде във вторник и сряда, ще стане ясно в неделя, тъй като от север право към България нахлува арктичен въздух. Но как ще се измести и колко ще е студено, е въпрос на доуточняване. При всички положение обаче във вторник и сряда ще имаме отрицателни температури и то много ниски, в порядъка на минус 10 градуса, а в затворените котловинни полета, ако стихне вятъра сутрин те ще бъдат и по-ниски", обясни доц. Рачев.
Той препоръча на хората, които плануват днес или утре да пътуват, да го направят навреме.
„Колкото по-рано го направят, толкова по-добре. Днес и утре времето ще бъде благоприятно за пътуване. В неделя на места може да има поледици, но общо взето студеното време ще нахлуе в понеделник", обясни климатологът.
По думите му дългосрочните прогнози са като гледане на кафе и хвърляне на карти, докато краткосрочните прогнози до 2-3 дни са с изключително голяма сбъдваемост. Що се отнася обаче до прогнозите и народните тълкувания за времето, че зимата ще бъде дълга, защото мечките край Девин били заспали по-късно тази година, доц. Рачев коментира така:
„Като професионалист аз се отнасям към всички тези неща, тъй като има много вярно нещо в народните прогнози, но не забравяйте, че те се отнасят за определен район и във всеки един район признаците са различни. Така беше и с цъфналия люляк в Люлин 5 преди няколко месеца, а пък като е цъфнал люлякът, зимата ще е студена, а ако няма цъфнал люляк в Люлин 3, каква ще е зимата", коментира доц. Рачев.
„Много условно и много внимателно трябва да се отнасяме, но така или иначе тези фито- и зооиндикации - било то на растения, животни - винаги имат смисъл, но трябва внимателно да се отнасяме към тях, а че Баба Меца е заспала по-късно това може да бъде и от нарушен хранителен режим, или от сравнително топлата есен. Така че тези индикации са останали в миналото, а в днешно време нещата седят по коренно различен начин", допълни той.
Според него зимата ще бъде относително по-топла от средностатистическото разбиране, нищо че сега има по-студени моменти.
„В Македония пък беше още по-студено, още по-снежно, докато в Албания на 30 грееше слънце и температурите в Тирана бяха от порядъка на няколко градуса. Така че не трябва да гледаме само и единствено собствената си къщичка. Когато говорим за климат, когато говорим за дългросрочни тенденции, трябва да се гледа малко по-глобално, а вътре може да има и по-топло и по-студено. Зимата тази година се очаква да бъде нормална - такава, каквато я познаваме през последните години", коментира още климатологът.
Климатологът обясни, че учените търсят отговор на въпроса как след като се отчита поредица от рекордно топли години на планетата, морският лед на двете полярни шапки се увеличава.
„Морските ледове около Антарктида са с 2 до 4 млн. квадратни километра повече, отколкото през всички тези 35 години на измерване. Абсолютен факт, който трудно може да бъде обяснен реално. Това е нашето разбиране. Ние ще зависим от времето все повече и повече, защото цялото ни стопанство и целият ни живот е оптимално нагласен към климатичните реалности, които съществуват. И всяко най-малко изменение в този среден режим, който ние познаваме, просто ще нанася материални загуби", допълни той.
Предстои тази година да бъде определена цената на климата, като се отговори на въпроса докога ще замърсяваме въздуха и докога въздухът ще бъде безплатна стока, коментира още доц. Георги Рачев. Въпреки че не е оптимист след поредната международна конференция за климата в Лима в средата на декември, той изрази надежда Китай, САЩ, Русия и Европейският съюз да постигнат съгласие за ограничаване на вредните емисии.
Доц. Георги Рачев подчерта проблема със замърсяването на въздуха в световен план, но и сериозното замърсяване в България в резултат на отоплението на твърдо гориво.
По думите му ние не трябва да седим и да чакаме великите нации и най-големите замърсители да се разберат по темата, а трябва да си изчистим собствената си къщичка. „България е място на мръсен въздух, който дишаме и трябва да ограничим преди всичко битовото отопление на дърва и въглища - това е голямата задача на България", подчерта климатологът.
Той допълни, че едва 1 процент от населението у нас се отоплява на газ, като над 65 процента, а в малките населени места и над 80 процента се отопляват на дърва и въглища. „В тези хубави, китни градчета и селца пушат комини след комини, да не говорим, че освен дърва и въглища през печките преминават и старите гуменки, кецовете и пластмасата, което остава във въздуха", коментира Георги Рачев.
За пример той даде Париж и районът на френската столица, където от първи януари е забранено паленето на камини. „Камината там може да гори само и единствено, ако е на газ, докато тук в България хората ще умрат от студ, ако им се забрани да палят печки. Те живеят със 150-200 лева", отбеляза още климатологът.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 8
Добави2015.01.05 | 00:28
2015.01.05 | 00:27
2015.01.04 | 19:54
2015.01.04 | 20:16
2015.01.04 | 19:42
2015.01.04 | 19:41
Добави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2015.01.05 | 20:52
2015.01.05 | 20:52