НПО, наши и чужди инвеститори обсъждат да има закон за регулиране на лобистките дейности

  • 11 октомври 2024 15:14

  • 191
  • 0
НПО, наши и чужди инвеститори обсъждат да има закон за регулиране на лобистките дейности
© pixabay

За безспорна необходимост от правно регулиране на лобистката дейност у нас чрез самостоятелен закон се обявиха представители на чуждестранните инвеститори, българския бизнес и неправителствени организации, членове на Бизнес интегрити клуб, на среща в Министерството на правосъдието (МП), съобщават от там, цитирани от специализирания правен сайт defakto.bg.

В изпълнение на поетите международни ангажименти, включително в процеса на присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), както и на Плана за възстановяване и устойчивост, МП подготви концепция за регулиране на лобистките дейности, която да послужи като основа за бъдещи законодателни инициативи.  След отчитане на всички коментари на ОИСР и на Европейската комисия, проектът на концепция тази година бе разгледан на оперативно съвещание на Министерския съвет и утвърден със заповед на министъра на правосъдието Мария ПавловаМария ПавловаМария Павлова е служебен министър на правосъдието в кабинета на Огнян Герджиков. На 9 април 2024 г. е

Основната й цел е да се гарантират правила и стандарт за лобизма, прозрачност и почтеност в лобирането,

както и установяването на стандарти за етично поведение сред лицата, осъществяващи лобистка дейност. Според МП това ясно ще очертае границата на лобирането като допустима и легална дейност и ще внесе повече прозрачност и отчетност в работата на държавните органи и на органите на местното самоуправление.

За нас като институция е полезно да чуем различните гледни точки по темата, заяви днес зам.-министър Михаела Мечкунова, която оглавява и работната група за изработването на бъдещия закон. И прикани при даването на предложения да се мисли и как нормите ще работят на практика.

На срещата в МП дойдоха представители на Българо-швейцарската търговска камара, Асоциацията на италианските предприемачи, Американската търговска палата в България, Британско-българската бизнес асоциация, Българската търговско-промишлена палата, Асоциацията на индустриалния капитал в България,  националното представителство на „Прозрачност без граници“ и Националната организация на митническите агенти.

Според представители на чуждестранните инвеститори е добре да се помисли върху терминологията (посочено бе, че

в Европа все повече се говори не за лобизъм, а за представителство на интереси),

за това освен вменяване на задължения да се разпишат и гарантираните права на представителите на интереси и др. Неправителствените организации също поставиха въпроси за размисъл, включително за обхвата на бъдещия закон.

Според одобрената концепция в него ще се уреждат органите и лицата, които са адресати на лобистка дейност; създаването на законодателен отпечатък (който ще проследява основните външни интервенции от началото до края на законодателния процес или при приемането и издаването на актовете); регистър за прозрачност; календар на срещите на лицата, заемащи публични длъжности, адресати на лобиране; приемане на етични правила за поведение; независим  и ресурсно обезпечен орган, който е правомощен да поддържа регистър, да упражнява контрол за изпълнение на законовите разпоредби и да налага санкции при нарушения; финансирането на дейностите и носенето на административно наказателна отговорност.

 

Заглавието е на редактора

Последвайте канала на

Аделина Делийска
191 0

Свързани новини

Водещи новини