Атанаска Дишева от ВСС разясни възражението си за избора на нов главен прокурор

  • 12 септември 2024 18:40

  • 802
  • 1
Атанаска Дишева от ВСС разясни възражението си за избора на нов главен прокурор
© Кадър: БНТ

Процедурата за избор на нов главен прокурор беше открита през юни миналата година, беше спряна в началото на юли. Това беше непосредствено след предсрочното освобождаване на Иван Гешев като главен прокурор. Спирането беше до приключване на производството пред КС, по питане от самия Иван Гешев, дали не противоречи на Конституцията изменението в Закона за съдебната власт, с което се установява мнозинство от 13 гласа за избор на главния прокурор при 17 гласа за председатели на ВКС и ВАС. Това производство пред КС приключи и това е формалното основание за възобновяване на процедурата. Това заяви Атанаска Дишева от ВСС в предаването „Още от деня” по БНТ.

Това е продължаване на старата процедура, уточни тя.

Аргументите, с които тримата членове гласувахме против бяха свързани с текстове от Закона за изменение и допълнение на Конституцията и от Закона за съдебната власт. Става въпрос за параграф 23, ал. 2 от Закона за изменение и допълнение на Конституцията, който установяваше, че двете колегии на досегашния ВСС изпълняват правомощията на ВСС и Висш прокурорски  съвет с изключение на правомощията да избират главен прокурор, председатели на съдилища и да ги освобождават. Тези текстове не са отменени, добави юристът.

На 16 януари ще има нов главен прокурор

В мотивите на решението на КС по Решение 13 от 26 юли 2024 г. той казва, че преходните и заключителните разпоредби нямат самостоятелно значение и това беше основният аргумент на колегите, че те се считат за мълчаливо обявени за противоконституционни. Таков явление в правото не може да съществува. Конституционна норма не може да остане неприложена, нито да се счита за мълчаливо отменена. Не знам каква е била целта на КС с това решение, но ако той имаше намерение и целеше този текст да бъде отменен, следваше да го посочи. Това не е направено, поради което ние от ВСС не можем да кажем, че няма да го приложим, макар че той съществува, обясни Дишева.

По думите ѝ този ВСС е с изтекъл мандат и е нелегитимен за избор на нов главен прокурор, независимо, че именно той освободи от поста Иван Гешев. Тя уточни, че този текст тогава не е съществувал. Заради турболентността в момента се бърза да се продължи тази процедура, каза още Атанаска Дишева и попита защо не стартират процедури за избор на председателя на ВАС, чийто мандат изтича през ноември.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
802 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
футка смрадлива

2024.09.12 | 19:44

1
Тая не беше ли от бандата на Крадев?

Добави коментар

Водещи новини