-
30 март 2023 10:14
- 228
- 3
"Философията на законопроектите, тяхната основна цел и начинът, по който я постигат, остават същите, като тези, които бяхме внесли. Те не са продукт на импровизация. Те са продукт на дълбок размисъл и доста дълга работа преди това и са съгласувани с широк кръг институции в страната и извън нея". Това заяви пред БНР служебният правосъден министър Крум Зарков.
Той обясни, че и двата законопроекта са прегледани още веднъж, като са нанесени правно-технически и стилистични поправки, преди да бъдат внесени отново.
"Конституционният дебат сам по себе си нито пречи, нито е с нещо страшен. Не е имало дълбока реформа и големи промени, а тези са такива, за които да не са се поставяли въпроси от такъв характер. Когато те се приемат, има Конституционен съд, който ги отсъжда. И за двата закона - доколкото много хора говорят за противоконституционността на предложените от нас промени в НПК и ЗСВ, нека да кажем, че по отношение на самия механизъм за разследване на главния прокурор, предвиждащ върховен съдия за определено време да изпълнява функциите и да има статута на прокурор, за да извърши разследване и евентуално повдигне обвинение - не може и няма нищо противоконституционно. Въпросите се поставят по скоро по отношение на начина на функциониране на ВСС, където ние сме се опитали в рамките на сегашната Конситуция да изпълним отдавнашни препоръки на Съвета на Европа, според които прокурорите не трябва да имат фактическа възможност да бъде защитен по какъвто и да е начин. Той ще мине през КС най-вероятно. От друга страна големият дебат за конституционна промяна също трябва да бъде поставен точно на тази плоскост", коментира Крум Зарков.
Според него логичният начин на действие е да се приемат законите и да се върви напред. Ако конституционният дебат се състои, той отново е концентриран върху начина, по който се конституира, избира и функционира ВСС, каза той. По думите му няма общо с механизма за разследване на главния прокурор, нито с органа, който ще разследва корупцията по високите етажи на властта:
"Въпросът не е или или, а докъде и кога. Приемането на тези закони с нищо не противоречи на други по-амбициозни идеи. Тези закони са ни абсолютно необходими, за да се отлепим от дъното".
Констатирането на политическа воля за промяната на тази тема ще е сигурен знак, че народното представителство има достатъчна сила за необходимите промени. По думите му това ще отпуши процеса и във вътрешен и външен план.
В предаването "Преди всички" министърът обясни закриването на спецправосъдието:
"С времето специализираните съдилища и прокуратури се превърнаха в такива, които вместо да разбиват организираната престъпност, влизаха в хрониките и политическите коментари с най-различни арести, от които не помня нещо да е произлязло. Те се превърнаха в символ на това, което много хора наричат злоупотреба с власт и то с най-мощната част на властта - репресивния апарат. Оттогава насам от прокуратурата непрекъснато предявяват претенция, че това е довело до някакъв срив за системата и пречи на преследването. При последните преброявания - в България работят повече от 1500 прокурора. Не мога да разбера с какво 20 специализирани щяха да направят разликата, още повече че когато работиха, не съм останал с впечатлението, че решихме въпроса с корупцията по високите етажи на властта, а напротив".
Той призова който има становища по определен законопроект, да ги изразява в пленарна зала или в публичния дебат. "Прокуратурата изпълнява, а не пише закона", категоричен бе Зарков и добави: "Тя не бива и не може да търси извинения в отмяната на специализираната прокуратура, за да си свърши работата".
"Понятието "завладяна държава" е публицистичен изказ, който не отива в устата на онези, които държат Наказателния кодекс в ръцете си и които ако имат такива данни или съмнения, имат далеч по-ефективни методи да освободят "завладяната държава" отколкото да се оплакват по телевизията", коментира той и допълни:
"Ако някой е завладян от някого, това се доказва от прокуратурата".
Според него за да има разследвания по високите етажи на властта, се налага да направим още усилия в реформирането на нашите структури. По думите му тези усилия са в това да създадем институция, която да се съсредоточи именно в разследването на високите етажи на властта и която да е в достатъчна степен отделена от тези високи етажи, така че не да не може да се влияе.
Последвайте канала на
Свързани новини
Лудогорец се доближава до 14-ата поредна титла след голово шоу на "Колежа"
Тотнъм стигна 1/2-финалите в Карабао къп след страхотна драма със седем гола срещу Ман Юнайтед
Локо (Пловдив) има нов наставник
Основна трансферна цел на Левски създава големи главоболия на Берое, сагата засяга лиценза на “заралии”
Голмайсторът на efbet Лига с любопитен трансфер, ето каква сума ще получи клубът му
Резултати и крайното класиране в Лигата на конференциите
Коментари 3
Добави2023.03.30 | 10:53
2023.03.30 | 10:44
Добави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: Депутатите решиха да почиват от 22 декември до 5 януари
20 декември 202409:16
Нейнски: Провокация е искането споразумението с Украйна да бъде одобрено от парламента
20 декември 202408:49
Сергей Станишев: За БСП рискът е голям от влизане в коалиция с ГЕРБ, формулата е друга
20 декември 202408:00
Терзиев за протестиращите от автотранспорта: Реагирах бързо, защото не искам гражданите на София да изпитват неудобства
20 декември 202409:10
Заради ремонт: „Хронични” километрични задръствания по Околовръстното в София
20 декември 202408:22
Криминалният психолог Светлана Димитрова: Децата със Синдром на Даун са изключително доверчиви, Николай може да е тръгнал с познат
20 декември 202410:02
БАБХ: Животните от болното стадо в Карнобатско са поставени под възбрана
20 декември 202409:00
Проф. Рачев отсече за снега по Коледа
20 декември 202407:32
Веселин Маринов се уредил с тузарски палат на бартер
20 декември 202408:42
2023.03.30 | 10:54