Зам.-правосъдният министър: Няма как трафикът на мигранти да е без участието на държавните институции

  • 10 ноември 2022 22:20

  • 842
  • 0
Зам.-правосъдният министър: Няма как трафикът на мигранти да е без участието на държавните институции
©

Заради убийството на граничния полицай - необходими ли са промени в НК и "драконовски мерки", поискани от лидера на БСП - Корнелия Нинова.

"Това е най-лесният начин да се покаже на обществото, че политическите ръководители са загрижени за един проблем и обикновено в такива случаи най-лесното е да се каже, че предлагаме да се увеличи размера на наказанието. За съжаление, не мисля, че това е най-ефективното действие. По-важното е ние да успяваме да залавяме достатъчно бързо извършителите на престъпления и те сравнително да бъдат разследвани, и осъдени. В един момент ще имаме само тежки наказания за всички видове престъпления, но каква ще е ползата от тях, ако нямаме достатъчно заловени извършители, които да имат влезли в сила осъдителни присъди", попита зам.-правосъдният министър Емил Дечев в студиото на "Денят ON AIR".

Военният, дежурил заедно с Петър Бъчваров, изпаднал в шок и стрелял по подкреплението

Той сподели, че е чувал стряскащи статистики, че трафикът на хора е толкова доходоносен, колкото разпространението на наркотици.

"Не знам дали е така, не съм специалист, но за да продължават толкова много години и двата бизнеса - не е достатъчно хората да са добре организирани, а е необходимо да имат и помощ от държавните институции. Няма как на много ниско ниво, обикновен граничен полицай да бъде съучастник на трафик. Повечето минават транзитно и не искат да остават у нас, те са добре осведомени къде могат да живеят по-богато. Те знаят, че България не е такова място", допълни Дечев в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите му трябва да има ефективно разследване.

Попитан как ще коментира казуса "Иванчева", зам.-правосъдният министър сподели: "Обяснението може да се крие в кризата, която ние имаме от години в съдебната система, а и от години наред и негативна медийна кампания, която ту се насочва срещу прокуратурата, ту срещу съда. Има очевидни проблеми и в двете институции. Съдебните решения могат да се коментират, особено когато засягат голям кръг от граждани. Ние сме в демократично общество и е нормално българските граждани да коментират съдебните решения. Една част от гражданите смятат, че тя е неправилно осъдена и че е невинна. Другата част приемат, че тази жена има някаква вина, след като е осъдена на 3 различни инстанции.

Самият той смята, че сред самите избиратели не може да се формира мнозинство, че да стигнем до мнозинство в парламента.

"Тъй като имаме липса на мнозинство в парламента, не може лесно и бързо да се приемат закони. Принудени сме да чакаме 7 партии да се разберат. Ако избирателите са наясно какво искат - те ще продуцират и ще проектират достатъчно голяма и силна партия, или две партии, които мислят по един и същи начин, за да направят едно мнозинство, което да излъчи правителство", добави Емил Дечев.

Той е категоричен, че се нуждаем от спешно гласуване на двама конституционни съдии.

"Ние спешно се нуждаем от гласуване на 11 члена на ВСС от парламентарната квота, от 2 години нямаме избран главен инспектор и инспекторат към ВСС. Имаме спешна нужда да изпълним 70 осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, с които България е била осъдена за нарушения на различни права на човека", поясни още зам.-правосъдният министър.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
842 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини