„За да се случи това, предлагаме той да се конституира, като се намесят различни органи, които да излъчат членове в тази комисия – НС, президентът и върховните съдилища“, допълни още той.
„Първият – Закон за изменение и допълнение на Закона за кадастъра на имотния регистър, с който се създават електронни партиди на недвижимите имоти и електронни партидни дела с вписани актове като основна предпоставка за създаване на имотен регистър. Освен че е ангажимен по Плана за възстановяване, този въпрос виси в българското публично пространство вече от 20 години. Вторият – Закон за изменение и допълнение на Закона за медиацията, с който се предвижда въвеждане на задължителна съдебна медиация за производствата по определени граждански и търговски дела, подсъдни на районните, окръжните и апелативните съдилища. Става дума основно за спорове, свързани със семейните взаимоотношения, собствеността, делби, етажната собственост - въпроси, които тровят българските граждани и които по-ефиктивно биха били решавани с този способ“, информира той.
Току-що МС одобри три нови закона, подготвени от Министерство на правосъдието, които са част от ангажиментите ни по Плана за възстановяване и устойчивост, за да можем да се възползваме от втория транш по този план. Това съобщи служебният правосъден министър Крум Зарков.
Той уточни, че се предвижда независимост на разследващите вътре в този орган, за да няма влияние върху тяхната работа: „искаме да излезем от порочния кръг на скандали около тези органи, свързани с техните председатели, затова предлагаме той да се председателства по ротационен принцип – от петте членове всеки с по една година. Така всеки ще знае, че друг председател ще поеме неговата работа.“
„МС одобри законопроект, изготвен от МП, за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности. С това се създава разследващ орган, който да се занимава с корупцията по високите етажи на властта. Предвиждаме гаранции, за да може този орган да не се употребява нито като бухалка, нито като чадър“, каза още Зарков.