-
24 април 2018 06:12
- 37524
- 17
Твърденията на прокуратурата и антикорупционната комисия срещу кмета на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, арестувана за подкуп заедно със заместничката си Биляна Петрова, звучат все по-неубедително и са пълни с противоречия. Ключови въпроси стоят без отговор, а версиите на разследващите се сменят всеки ден.
1. За какво е арестувана Иванчева?
Заради поискан подкуп от 70 хил. евро от управителя на строителната фирма "Ваклин груп" Александър Ваклин. Според прокуратурата това било първа вноска от общата сума от 250 хил. евро. В служебната й кола са открити 56 хил. евро, 14 хил. евро са намерени у обвинения като помагач Петко Дюлгеров, бивш кмет на "Младост" от ГЕРБ. При ареста му беше съобщено, че е написал доброволно самопризнания от няколко страници. В петък в спецсъда се разбра, че се е отказал от тях, тъй като прокуратурата не е спазила обещанието си да не иска постоянния му арест. "Аз никакви пари не съм искал, нищо не съм преговарял, нямам отношение към това", гласят новите показания на Дюлгеров, цитирани от адвокат Марин Марковски по Нова тв.
2. За какво е изнудван инвеститорът?
Според разследващите и Ваклин Иванчева е искала парите, за да изпълни задължението си по Закона за устройство на територията и да оповести на гражданите за намерението на инвеститора да строи в "Младост". Строежът бил разрешен от главния архитект на София, но Иванчева го блокирала, е тезата на разследващите. Ваклин твърди, че му е поискана "такса" от 20 евро на кв. м площ. Според него искането не е станало на лична среща въпреки опитите му да се срещне с Иванчева. Тя 4 пъти пращала свои подчинени да разговарят с него. Не е ясно защо е трябвало да се плаща подкуп, след като бездействието на кмета лесно може да бъде преодоляно в съда.
3. Кога е поискан подкупът и от кого?
Много сериозно разминаване има в датите на искане на подкупа и фактическото предаване на парите от Ваклин на службите. По време на мярката за неотклонение стана ясно, че бизнесменът е дал парите да бъдат белязани на 2 април, а официалният му сигнал, че му е искан подкуп, е подаден 11 дни по-късно - на 13 април. Според прокуратурата по случая с Иванчева се работи от месеци, сигналите започват още през февруари. Ваклин твърди, че никога не се е срещал с Иванчева. "В протокола пише, че соченият за изнудван инвеститор Александър Ваклин е бил само веднъж в кабинета на Иванчева. Тогава тя се държала много хладно и едва не го изгонила", заяви Марковски. Прокуратурата не дава информация по въпроса. Обвинението твърди, че подкупът е бил поискан в столичен мол на 13 април, но не казва от кого и как. Иванчева отрича да е стъпвала там във въпросния ден. Според адвоката й Марин Марковски няма иззети записи от охранителни камери, които да потвърдят обвинителната теза. "На тази дата тя не е била там, този ден има програма като кметица и ние ще докажем със свидетели това", заяви адвокатът. Инвеститорът казва, че е дал парите на Дюлгеров, с когото не се познавал преди, но се свързал, защото знаел, че може да разговаря с Иванчева.
4. Къде са белязаните пари?
Според прокуратурата са дадени за химическа експертиза и никога не са връщани на Ваклин. Шефът на антикорупционната комисия Пламен Георгиев призна, че парите много пъти са давани от Ваклин, а после са му били връщани, вече белязани, тъй като Иванчева отлагала срещата многократно. Парите не бяха налични, докато се решаваше дали Иванчева да остане в ареста. Затова адвокатите посочиха, че няма предмет на престъплението, тъй като по делото е наличен протокол, според който парите са върнати на Ваклин. От прокуратурата отрекоха. Ваклин също отрича парите да са му върнати.
5. Как е станало предаването на подкупа?
Остават неяснотите и около предаването на парите. Ден след ареста шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев обяви, че първо посредникът Дюлгеров имал среща в кафене на ъгъла на "Раковски" и "Гурко" в София, за да вземе парите, след това ги занесъл в друго заведение в градинката на "Кристал", където ги предал на Иванчева и Петрова. Парите били в кашон. След това обвиняемите се разделили - жените отишли в колата, носейки парите, а Дюлгеров си тръгнал пеш. Гешев заяви, че Иванчева не е пипала парите при предаването, те били взети от Петрова и поставени на задната седалка на колата. След това обаче версията се промени и вместо за кашон се говореше, че на задната седалка имало множество чанти. Адвокат Марковски обаче цитира показанията на посредника Дюлгеров, че той е пуснал сумата в кашонче в колата, т.е. директно предаване на пари на ръка не е имало. Дюлгеров не казва, че Иванчева го е видяла, обясни Марковски. Това обяснява защо и двете жени нямат следи от белязаните пари по дланите си - тоест не са ги пипали.
6. Кой и къде има следи от белязаните пари?
Прокуратурата твърди, че арестуваните светнали като коледни елхи. Следи има отстрани на дясната ръка на Иванчева, носа и един пръст на другата й ръка. Самата кметица твърди, че тези следи са останали по ръката й, докато е подписвала протокола, съставен на мястото на ареста й пред Спортната палата. Според защитата, тъй като парите са броени на място, следи са останали по документите, а оттам са се пренесли и по ръцете на Иванчева. "Елхата на прокурорите по това дело ще е много тъмна", коментира Марковски.
7. В колко часа са арестувани Иванчева и Петрова?
Според адвоката на Иванчева Марин Марковски двете жени са задържани около 10.30 ч. на 17 април. Официално обаче задържането се води часове по-късно, когато са заведени в ареста. Преди това двете бяха държани на кръстовището, където се брояха парите. Адвокатите им бяха допуснати до тях в късния следобед. Според прокуратурата преди ареста им Иванчева и Петрова са били в Столичната община, а след това 2 часа са пили кафе с Петко Дюлгеров, който им предал подкупа. Ако това е вярно, значи всичко се е случило много рано сутринта, за да се стигне до арест около 10.30 ч. Първото съобщение за акцията бе пуснато от бившия депутат от ГЕРБ Антон Тодоров във "Фейсбук" в 13.39 ч. Според Гешев продължителният арест на двете общинарки е "лош късмет". Те бяха държани цял ден на ключовото кръстовище на "Гурко" и "Васил Левски" с оправданието, че трябва да се броят парите от подкупа. За сравнение - Дюлгеров е арестуван при Народния театър, но след това е отведен в хотел и парите у него не са описвани насред улицата.
8. Има ли СРС-та?
Никой не ги виждал. От прокуратурата и КПКОНПИ твърдят, че са проследили поне 20 срещи, които са били подробно записани и документирани. До момента само авторите на СРС-тата знаят какво има в тях. Такива доказателства не са представяни по делото. "Появиха се свидетелски показания от членове на КОНПИ, че те били чули разговори за искане на подкупа", каза още Марковски.
Въпроси без отговор
Прокуратурата не посочи основание за зрелищния арест. Бившият прокурор Пламен Георгиев обаче назова чл. 162 от НПК, който изисквал при претърсване на помещение арестуваният да присъства. Според него това важало и при обиск на кола, както било в случая. Такава разпоредба обаче липсва в кодекса. Никой досега не е обяснил защо ръцете на арестуваните не са проверени веднага дали ще "светнат" още в самото начало, вместо те да бъдат държани цял ден оковани на булеварда, без възможност да пият вода или да отидат до тоалетната, с аргумента, че биха могли да си трият следите. Специалното отношение към Иванчева и Петрова пролича и в спецсъда. Там двете отново бяха оковани и вкарани в клетката за опасни престъпници. Дори сирийците, осъдени за тероризъм, не бяха подложени на такива мерки за сигурност, нито които и да било други подсъдими за организирана престъпност. Петко Дюлгеров също не беше вкаран там, пише Сега.
Последвайте канала на
Свързани новини
Нов удар по кметицата Деси Иванчева! Заснета е в клипче за възрастни?
23 април 201814:16
Марковски за случая "Иванчева": Елхата на прокурорите по това дело няма да светне (видео)
23 април 201808:50
Шефът на Специализираната прокуратура: Спазихме буквата на закона от А до Я по случая "Иванчева
23 април 201808:24
Шефът на антикорупционния орган: Иванчева е изнудвала строители заради дупка в закона
23 април 201807:35
Стефан Софиянски: Десислава Иванчева е получила пълномощия да спира обекти
22 април 201818:31
Татяна Дончева за кмета на "Младост" - Добрият протестиращ и фризьорка
22 април 201812:54
Прокуратурата обвини двама квестори на КТБ за умишлена безстопанственост
11 май 201811:19
Мъж, обвинен, че планирал да убие Тереза Мей, не се призна за виновен
04 май 201813:54
Кевин Харт съди мъж за изнудване
04 май 201810:04
Арсенал обърна Брентфорд за успешен старт на 2025 година
Уникално! България е спечелила първата си олимпийска титла още в Берлин 1936!
Ударно начало на годината за Григор Димитров
Ето как Стоичков, Бербатов, Роналдо, Меси и други футболни звезди посрещнаха Нова година
Най-големият трансфер във Формула 1 е вече реалност
Звездите, които от днес могат да преговарят с други клубове
Коментари 17
Добави2018.04.27 | 10:13
2018.04.27 | 10:13
2018.04.27 | 10:13
2018.04.27 | 10:12
2018.04.27 | 10:12
2018.04.27 | 10:12
2018.04.27 | 10:12
2018.04.27 | 10:12
2018.04.27 | 10:12
2018.04.27 | 10:12
Добави коментар
Водещи новини
КЕВР утвърди окончателните цени на тока – увеличението е с над 8%
01 януари 202518:12
Пеевски за новите цени на тока: Скандално и цинично!
01 януари 202518:40
Румен Спецов: НАП ще засили контрола на местата за разтоварване на стоки
01 януари 202518:04
Трагедията в Чепеларе: Починалото момиче си легнало един час след приятеля си, на сутринта той открил, че е мъртво
01 януари 202518:11
7-годишно дете от Ямбол бе прието по спешност в „Пирогов“ след нараняване с пиротехника
01 януари 202519:49
Зеленски: Днес Русия понесе едно от най-големите си поражения
01 януари 202520:08
Външният министър на Полша: Путин вече няма да може да изнудва източноевропейците
01 януари 202519:14
Нападателят от Ню Орлиънс е Шамсуд Дин Бахар Джабар – бивш военен от армията на САЩ
01 януари 202521:10
След престрелка с полицията: Атентаторът от Ню Орлиънс е убит
01 януари 202518:55
2018.04.27 | 10:13