Над 8 милиона и 380 хил. лв. измъкнали телефонните измамници за периода 2011- 2015 г.

  • 14 юли 2016 15:01

  • 1040
  • 0
Над 8 милиона и 380 хил. лв. измъкнали телефонните измамници за периода 2011- 2015 г.
©

Според изследване на Прокуратурата за телефонните измами общата стойност на средствата, които жертвите са предали на телефонните измамници за периода 2011-2015 година е над 8 милиона и 380 хил. лв. Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата на Република България.

В повече от половината случаи жертвите са давали до 3 хил. лв., рядко сумата надхвърля 10 хил. лв. Най-често предадените пари са държани в домовете на пострадалите, следват средства, изтеглени от банка, и взети на заем. Понякога се предават и ценности. Пострадалите при телефонни измами жени са почти три пъти повече от мъжете – 304 мъже и 852 жени. Най-голямата част от жертвите са на възраст между 71 и 80 г., а най-малка са под 18 г. Най-много от тях живеят на територията на Столична община. 93 % от телефонните измамници са мъже на възраст между 18 г. и 35 г. Жените са включени основно в подпомагане на престъпните дейности. Повечето от тях са от малки градове на страната, които не са областни. Технологията на телефонната измама е свързана най-вече с трагично събитие, сполетяло близък на жертвата. Следващият мотив е неправомерно поведение на близък на жертвата и в най-малко от случаите става въпрос за користен, икономически мотив от страна на жертвата. През втората половина на 2015 г. се наблюдава нова техника при осъществяване на телефонните измами - лице, представящо се за орган на властта – например водещ делото следовател, прокурор или разследващ полицай, с цел разкриване на престъпление. Измамата е на второ място по разпространеност след кражбата при престъпленията срещу собствеността, с постоянно нарастваща тенденция от 2011 г. до 2015 г. на фона на непрекъснато увеличение на броя на регистрираните престъпления телефонна измама. (286 регистрирани за 2011 г., 918 за 2015 г.), разкриваемостта също се е увеличила почти 3 пъти. Също така се наблюдава ясно изразена териториална концентрация на регистрираните и на разкритите телефонни измами. Половината от тях са концентрирани в Русе, Варна, Бургас, Пловдив, Стара Загора и София-град, като София от трето място по брой на регистрираните телефонни измами през 2011 г. и 2012 г., през 2015 г. вече а на първо място. През изследвания период се наблюдава тенденция на увеличаване броя на новообразуваните досъдебни производства за престъпления измама, извършена по телефона. Като основни трудности при разкриване на престъплението са отчетени следните: симкартите не са собственост на извършителите; липсата на видеонаблюдение в повечето населени места, както и недостиг на сили и средства за бърза реакция в малките и отдалечени населени места; напредналата възраст на пострадалите лица от престъпленията, както и фактът, че някои стават жертва два и три пъти.

Прокуратурата иска да се наложи лимит на броя SIM картите, притежавани от едно лице. Един от най-фрапиращите примери от практиката на органите на реда е човек с регистрирани на негово име 80 000 карти.
Държавното обвинение настоява и за това мобилните оператори да съхраняват данни за трафика повече от шест месеца, каквото е сегашното изискване към тях.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1040 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини