Бригада чеченци помагала на Октопода в рекета

  • 08 ноември 2011 05:50

  • 6195
  • 2
Бригада чеченци помагала на Октопода в рекета
© Булфото
Двама от Октопода обикаляли с чеченци из цяла България, за да събират пари. Не било нужно дори да се стига до бой.

Понякога било достатъчно само да се появят и да стане ясно, че са чеченци.

Година и девет месеца след ареста на Алексей ПетровАлексей Петров Алексей Петров е изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива, доцент по корпоративна първият обвинителен акт срещу Октопода най-после е факт. Бившият съветник в ДАНС и още петима отиват на съд по общо 21 обвинения за различни престъпления. Най-тежките са за участие в организирана престъпна група за изнудване и принуда, действала преди 7 г., за рекет, укриване на данъци и присвояване.

Петров ще отговаря за и за разгласяване в медиите на секретна справка, свързана с покойния висш прокурор Николай Колев, пише "24 часа".

Деянията на групата били описани в 266 страници. Разпитани са 180 души.

Обвинителният акт е написан от шефа на новата спецпрокуратура Светлозар Костов
. Той го дал на шефа на Софийска градска прокуратура Николай Кокинов и заминал в командировка в Германия.

С Алексей ПетровАлексей Петров Алексей Петров е изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива, доцент по корпоративна на съд отиват Антон Петров-Хамстера, Марчело Джотолов, Янко Попов, Кирил Топалов и бившият висш прокурор Цеко Йорданов, който бе шеф на отдел “Следствен” във Върховната касационна прокуратура по времето на Никола Филчев.

Според прокуратурата групата за рекет е сформирана през 2004 г. и е работила до деня на операцията на МВР на 12 февруари 2010 г. В медиите тя си спечели прозвището Малкия октопод, тъй като голяма част от материалите по делото за пране на пари, укриване на данъци, склоняване към проституция и др. бяха отделени в друго дело.

В Малкия октопод имало звено, което прибира лоши кредити и дългове чрез захлахи и изнудване. За целта били използвани и услугите на петима чеченци, руски граждани, които от време на време попадали в полезрението на службите по разработки за изнудвания и поръчкови покушения. Но само толкова, не се стигало до обвинения. Двама от Октопода обикаляли с чеченците из цяла България, за да събират пари. Не било нужно дори да се стига до бой. Понякога било достатъчно само да се появят и да стане ясно, че са чеченци.

Потърпевшите били информирани хора, повечето познавали Алексей отблизо. При разпити те обяснявали, че са предусещали какво може да им се случи, ако не подпишат например запис на заповед. Шефовете работели при добра организация и конспиративност, но до техни покровители по високите етажи на властта разследването не е стигнало.

В един от разделите на обвинителния акт обаче са описани връзките на Октопода с висши прокурори, както и разследвания, които по една или друга причина не са видели бял свят или са водени в една посока.

"Имало е ужасяващи неща по повод бившия съдружник на Алексей - Валентин Жотев, или банкера Георги Цветанов. Някои хора сред магистратите просто са обслужвали интересите на Петров и хората му", коментира запознат с разследването.

В Октопода действало звено от "контактьори". Няма доказателства Алексей да се е срещнал директно с чеченците. Първоначално ролята на контактьор изпълнявал негов приятел, който вече не е между живите.

Твърди се, че после тази роля трябвало да поеме Хамстера. Контактьорът бил човекът, на когото се дават задачите. Той трябвало да отиде при конкретните хора и да каже какво да се направи.

При предявяване на материалите от разследването имаше и обвинение за рекет, придружен с опит за убийство на плевенския бизнесмен Георги Цветанов. То се основаваше на разпит на потърпевшия от 27 януари. Цветанов тогава заявил, че Петров го е заплашвал и бил, дори го ударил по главата със сапьорска лопатка. Засега обаче не е ясно дали това обвинение остава.

Проверявани са 100-ина договори на фирми, част от тях свързани със събиране на дългове. Марчело Джотолов, сочен за най-доверения на Алексей, има две обвинения за укриване на данъци. Едното е за 57 443 лв., а другото - за 17 242 лв., уточниха снощи от ВКП. Агенция съобщи вчера, че на него било поръчано да принуди бившия полицай Николай Динков да вземе кредит от 70 000 лв.

Кирил Топалов и прокурорът Цецо Йорданов нямат обвинения за участие в групата на Октопода. Топалов ще отговаря само за един случай на принуда от 1998 г., станал преди сформирането й. А Йорданов - за престъпление срещу правосъдието. Според прокуратурата преди 9 г. той осуетил наказателно преследване срещу Маир Хаим Овадия, израелски гражданин с български паспорт, бивш бизнес партньор на Алексей ПетровАлексей Петров Алексей Петров е изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива, доцент по корпоративна.

Йорданов бе разпитан за случая през февруари т.г., дни след като показания даде и бившият главен прокурор Никола Филчев. Прегрешението му било, че е прекратил обвинение на Овадия по дело за пране на пари на 40-ия ден от разследването. Направил го, без да е наблюдаващ делото. Отменил постановление на колега и паричната гаранция на Овадия от 20 000 лв. Вдигнал и забраната му да напуска страната.

При първата си поява в следствието Йорданов не отрече, че е прекратил делото, но заяви, че съвестта му е чиста. Според обясненията му той действал в съответствие с вътрешните правила в прокуратурата и съгласно тогавашния Наказателно процесуален кодекс, който давал право на главния прокурор или на оправомощен от него прокурор от ВКП да отмени постановление за образуване на дело или за повдигане на обвинение.

Една от най-интересните части в обвинителния акт била за това как е придобита собственост за над 1 млн. лв. и е прехвърлена на израелци.

Възможно е адвокатите да поискат засекретяване на делото заради обвинението срещу Петров за разгласяване на държавна тайна. То бе повдигнато, след като полиция влезе в басейна "Спартак" в търсене на т.нар. частно МВР. Сред иззетите документи е намерено копие от секретна справка на НСС, станала публично достояние.

Заради делото "Октопод" бе наложена възбрана на имуществото на обвиняемите и запор на десетки сметки. Целта е, ако се стигне до присъди, поне част от тях да бъдат конфискувани.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
6195 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
poturpevsh

2011.12.01 | 12:47

2
ima oshte edin koito vodi brigadite za reket i u4astva direktno v iznudvane iztezaniq i tn. kazva se Asen Iliev tozi gospodin trqbva da se privle4e kum ostanalite obvinqemi.
d

2011.12.01 | 12:47

1
tva vsichko e istina.dano gi osadqt i im ebat maikata v zatvora. i semeistvata im da gniqt i te s tqh. mrasnizi.

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини