От ВСС поискаха по-ясни критерии за командироването на съдиите

  • 19 февруари 2015 09:59

  • 1536
  • 0
От ВСС поискаха по-ясни критерии за командироването на съдиите
©

Промени в Закона за съдебната власт са необходими, за да отпадне порочната схема съдии да зависят от добрата воля на шефа на съда, в който са командировани. Това каза председателят на комисията по атестирането във Висшия съдебен съвет Милка Итова пред БТВ в правото си на отговор, относно упреците на свои колеги за зависимост при командировки.

Тя посочи, че за да може по-бързо да се назначават титуляри на различни позиции в съдебната власт, ако даден магистрат иска да се премести на друго равно по степен място и няма конкуренция, конкурсът да е само по документи.

На въпрос дали няма риск това да облагодетелства некомпетентните съдии и прокурори, тя бе категорична: „Този прокурор се е явил на писмен и устен изпит като младши съдия, минал е обучение в Националния институт по правосъдието”.

Съдиите и прокурорите подлежат на периодично атестиране, както и на такова при участието им в конкурси. Обикновено магистратите получават високи оценки - слабост на системата, която често е критикувана от наблюдатели. Според Итова, с отпушването на конкурсите командироването в значителна степен ще отпадне, а освен това и вече ще бъде по-ясни критерии.

Тя цитира статистика, според която за две години и половина ВСС е провел 65 конкурса с 9000 допуснати кандидати, 359 назначени и 263 встъпили вече в длъжност магистрати.

Зам.-председателят на бюджетната комисия в съвета Димитър Узунов обясни, че само през 2013 г. са били дадени 2.5 млн. лева за провеждането на конкурси, а миналата година съдебната система е изкарала „почти на полусъединител”. В същото време, Узунов определи като „популизъм” въпроса защо са били раздавани бонуси.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1536 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини