Ганка Кольовска: Синдиците и съда не могат да бъдат в комбина

  • 21 октомври 2013 11:01

  • 5201
  • 0
Ганка Кольовска: Синдиците и съда не могат да бъдат в комбина
©

Конкретният повод за тази пресконференция са две телевизионни предавания и предстоящо трето, излъчени по БНТ. Те са за конкретно дело в Окръжен съд-Търговище. Натискът идва не само по линия на обществените очаквания, но и от неправомерните очаквания от страна по делото. В случая става въпрос за кредитор, който на две инстанции е обявен в несъстоятелност. Синдикът се назначава по предложение на кредиторите.

Това каза Ганка Кольовска, доктор по икономика и действащ синдик по 24 съдебни дела. Темата е много специфична. Делата по несъстоятелност са много сложни и българската процедура не може да гарантира до край, всички кредитори да получат парите си. Много малко са онези длъжници, които спазват закона и казват на съда: Аз съм във фалит, предоставете всичко на кредиторите, продължи Кольовска. Напоследък се наслушах на много теории, че синдиците и съда са в комбина срещу кредиторите. Това няма как да стане, защото синдикът се определя от самите кредитори. Той трябва да разпредели имуществото на фалиралите по един справедлив начин, определен от съда. Синдикът няма право да взима решение, кое е правилно и кое не. Делата по обявяване в несъстоятелност са публични и всичко е видимо. Аз бях обвинена в телевизионните предавания, че съм източила милиони от няколко банки. Не бяха споменати имената на банките. Аз няма как да изтегля тези пари, без изричното разрешение на съда. Парите по делото, по което съм синдик, седят в една специална сметка. Аз нямам никаква възможност да се разпореждам с тях, обясни Кольовска.

Случаят по делото в съда в Търговище, кредиторите са купувачи на имуществото на фалиралата фирма. До тук всичко е наред. Банката видя имуществото, откупи си го и така. Проблемите започнаха после, защото аз съм едно обикновено физическо лице, като всички вас. Банката получи един изпълнителен лист, който е доказателство, че в сметките на тази банка се съдържат данни за подобно задължение. В нашата ситуация има оспорване на тези изпълнителни листа. Банката по съдебен път трябва да докаже, колко пари има да получава. Аз бях подложена на огромен натиск и бях длъжна да се защитя, продължи Кольовска. Ще защитавам себе си и закона по всички възможни параграфи. Бях учудена, че юристи не могат да преценят, че документите с които разполагат, са неверни. Аз в качеството си на синдик трябва да опазя парите. Пак повтарям, че тази пари с в една много специална сметка. Големият въпрос е дали тези пари ще бъдат разпределени по най-честния начин, каза още Кольовска.

Проблемът със синдиците съвсем скоро ще стане, като с детските градини. Няколко синдици ще отговорят за стотици дела. Проблемът е, че не се обявят конкурси за нови синдици и липсата е огромна, допълни Кольовска. Кога ще приключи моето дело не мога да кажа. Процедурата е сложна. В Европейският съд са заведени много дела по тази тема. Повечето са по административни процедури. Има разминаване между българското и европейското законодателство. Това също оказва огромно влияние. Според мен няма да се стигне до законови промени в нашето законодателство. Щом съдът в Люксембург се произнесе веднъж по делата, българските съдилища ще започнат да спазват това постановление, категорична беше тя.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
5201 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини