Наследник на царския адютант загуби битката за "Евксиноград"

  • 15 октомври 2013 06:44

  • 2543
  • 2
Наследник на царския адютант загуби битката за "Евксиноград"
©

80-годишният Васил Скутунов е наследник на богат род, а баща му е бил адютант на цар Борис ІІІ. В съдебен спор, обаче, той изгуби 8,5 дка от резиденция “Евксиноград”.

“Аз съм достатъчно богат, успях да си върна доста имоти от реституцията”, приема той философски загубата. През юни съдия-изпълнител се опитал да му върне дяла в “Евксиноград”, но служители на НСО не го пуснали. Последва обжалване от страна на държавата и миналия месец дойде ново решение на Върховния съд, с което той на практика отмени собственото си постановление. И създаде абсолютен правен прецедент, за да удовлетвори искането на държавата да си запази лозята в резиденцията, пише “24 часа”.

Васил Скотунов е син на Коста Скутунов. Дядо му пък е опълченец, бил се на Шипка. “Баща ми беше адютант на цар Борис ІІІ, а единият ми чичо станавоенен прокурор. Другият пък бе участник в кръга “Завено”. Майка ми Надежда Попова е от богат български род от румънския град Тулча и е следвала право в Германия по поръка на баща си”, разказва Скотунов.

Той наследил част от “Евксиноград” от баща си. Той купил земята през 1925 г. и тя е извън територията на царския дворец край Варна. На 13 юни ВКС отсъжда, че държавата трябва да му върне имота. Той и адвокатът му, обаче, не са допуснати да влязат в него. Абсурдът е, че за пореден път Министерският съвет му предлага да отложи изпълнението.

Чичтото на Скутунов - Веселин Попов емигрирал в Белгия през 20-те години. После отишък да работи в Конго, където купил плантация за кафе. В нея открил златни залежи и натрупал огромно състояние. Той, обаче, не си сменил гражданството и след Втората световна война белгийската държава му конфискувала всичко, защото бил поданик на България – съюзник на Германия.

“Завърших минно инженерство и се занимавах с проектиране и производство на апаратура за мините. Работих и в лабораторията към ВМЕИ в София и станах старши научен сътрудник втора степен. Имам над 40 подобрения и 11 изобретения. Но в началото не ми даваха да следвам, защото бях син на царски офицер. Наложи се да уча задочно. По линия на дядо ми сме имали 4000 дка земи в Румъния, а в Бургаско – 3000 дка. Съпругата ми Емилия е инженер. Майка ми, която е следвала право в Германия, се занимаваше с реституцията. Не ни дават тези 8,5 дка и това е. Исках поне да ме овъзмездят по някакъв начин. Но все се сменят режимите и работата се разсъхва. Аз съм сам-самичък срещу държавната машина, не зная дали да ходя да се съдя в Страсбург. То и сега няма да ми разрешат да строя до морето”, обяснява Скутунов.

Последвайте канала на

Novini.bg
2543 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
2

2013.10.15 | 16:50

2
Върховния съд отменя собственото си решение.И не се чудете ,защо сме на тоя хал?Всички беди на тоя народ идват от нашия "НЕЗАВИСИМ СЪД"
МИСЛЕТЕ !!!!!

2013.10.15 | 16:33

1
Ако от някъде ти изскочи ,ръчно написаната автобиография от онова време,ще изпаднеме в потрес.Всичките все пишехте....От бедно,селско семейство,подръжник на идейте на Партията и ОФ.Активен член на Комсомола...Мамицата ви,фурнаджийски лопати!Все скрити лимонки сте!И деда ти е от тогавашното котило на мародерите-богаташи,огледалният образ на днешните.Сигурно султана му е оставил тези имоти,а?

Добави коментар

Водещи новини