Правната комисия прие на второ четене промени в Наказателния кодекс

  • 17 април 2024 19:36

  • 938
  • 4
Правната комисия прие на второ четене промени в Наказателния кодекс
© Булфото архив

Правната комисия прие на второ четене промени в Наказателния кодекс. С тях се транспонират изисквания на европейска директива, свързани с гарантиране правото на жертвата на сексуални престъпление да се възползва от правото на защита в достатъчно дълъг срок след навършване на пълнолетие.

От Министерство на правосъдието Ирена Борисова, държавен експерт международно правно сътрудничество, заяви, че срещу България има наказателна процедура. Тя цитира становище на ЕК, в което е посочено изрично, че най-младите жертви нямат възможност за защита, по което и да е престъпление на Наказателния кодекс. Тя подчерта, че в становището на ЕК се посочва, че този срок следва да е съобразен с тежестта на въпросното деяние и изтъкна, че според ЕК за много от престъпленията, изброени в директивата, страната ни не е гарантирала, че тяхното наказателно преследване е възможно в достатъчен срок след навършване на пълнолетие на малолетните лица. Ние следва да намерим наш начин, по който да изпълним това задължение, разясни Борисова, цитирана от БТА. 

От прокуратурата изтъкнаха, че с текстовете се променя цялата концепция в Наказателния кодекс относно давността на престъпленията и настояха да бъде обмислен друг подход, като посочиха, че най-лесният би бил да се обмисли увеличаване на наказанията. 

Правната комисия реши: без заседания на парламента и комисиите по време на кампанията

Бранимир Балачев от ГЕРБ-СДС заяви, че е готов да подкрепи предложения, които да гарантират бързото производство на такива дела, свързани със сексуални посегателства срещу малолетни и непълнолетни лица, а не да се увеличава давностният срок за тях. Той заяви, че е готов да подкрепи увеличаване на наказанията. При нас това не се счита за добра практика да има давностен срок от 25-30 години. Този човек ще стане на 40 години и вие ще му дадете тогава справедливост, добави Балачев. 

Борисова отговори, че в момента се подготвя промяна в европейската директивата, като там предложените давностни срокове надхвърлят 20, 25, 35  години. Опитваме се да покажем каква е тенденцията за европейското право, добави експертът. От Министерство на правосъдието заявиха, че законопроектът е съгласуван с прокуратурата и с Върховния касационен съд. 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
938 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2024.05.25 | 07:27

4
❤️ Г­о­р­­е­щ­­и­­­ ­­м­­о­­­м­­­и­­ч­­­е­т­­­а­­ ­в­­­и­­­ ­­о­­­ч­а­­к­­в­а­т ­­-­­ X­­1­­­8­­­.­F­­­U­N

2024.04.17 | 22:01

3
Стpacтен и дълъг ceкc със cилен щpaнг, яpки оpгaзми, много cпеpмa, контpoл на еякyлaциятa, пoвишен тестoстеpoн и бeзoпаснo на вcякa възpaст! Вcичко тoва в eдна кaпcyла, кoято ще нaпpави ceкca ви нeзабpавим.====> use.my/sman

2024.04.17 | 20:38

2
ГЕРБ НЕ ПОДКРЕПЯ ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПРАВИЛА

2024.04.17 | 20:25

1
ГЕРБ ИСКА БЕЗНАКАЗАНОСТ

Добави коментар

Водещи новини