Какво следва за президента, партиите и кога ще ходим на избори?

  • 25 март 2024 10:38

  • 1356
  • 2
Какво следва за президента, партиите и кога ще ходим на избори?
© Булфото (архив)

Мария ГабриелМария ГабриелМария Иванова Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев.   През 1997 г. завършва Езикова оттегли заявеното от нея изпълнение на проучвателния мандат за формиране на правителство. 

Всичко по темата:
Скандалите в политиката, краят на 49-то НС и служебният кабинет 907

Преподавателят по конституционно право д-р Орлин Колев разясни в студиото на "България сутрин" какво следва по процедурните правила.

"НС следва да констатира това нейно оттегляне от опита да образува правителство. След това президентът е свободен да пристъпи към консултации за връчване на втори проучвателен мандат. Няма срок за провеждане на консултации. Трябва да бъде прецизиран моментът със съвпадането с изборите за европейски парламент", посочи конституционалистът.

Експерти: Възможно е изборите да не са 2 в 1, а отделени, третият мандат няма да е в ДПС

След втория опит президентът разполага със 7-дневен срок да връчи мандат на един измежду посочените в Конституцията кандидати за министър-председател. Тази процедура е предхождана от консултации с парламентарните групи. Възможните кандидати са председателят на НС, гуверньорът на БНБ, председателят на Сметната палата и неговият заместник, омбудсманът и неговият заместник, обясни д-р Колев пред Bulgaria ON AIR.

Гостът уточни, че Конституцията изброява лицата, които могат да бъдат служебни премиери, но няма последователност, която президентът трябва да следва. Това става по негова преценка. 

"Всеки един от тях може да откаже. Следва Денков да се готви за удължен мандат. Държавата трябва да има управление, не можем да си позволим и ден без изпълнителна власт. Ако президентът откаже да подпише предложения състав от посочения министър-председател, тогава ще наруши Конституцията и може да се започне процедура по търсене на отговорност. Едва ли ще се стигне дотам", каза още Орлин Колев. 

В двумесечен срок от последната невъзможност за образуване на правителство, при връчване на третия проучвателен мандат, следва да се насрочат парламентарни избори. Без значение дали имаме служебно правителство, добави събеседникът. Дали ще имаме избори 2 в 1, това зависи и от президента, и от партиите, като е възможно двата вота да са на 9 юни. Съществува и вариант предсрочните парламентарни избори да се състоят седмица след вота за европарламент.

"Служебното правителство трябва да бъде много внимателно в изпълнението на своите функции, защото ще понесе политическа и юридическа отговорност. Премиерът и министрите не се ползват с имунитет", подчерта Орлин Колев.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1356 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2024.05.25 | 08:35

2
❤️ Г­­о­р­е­щ­и­­­ ­­­м­о­­м­­и­­ч­­е­­­т­­­а­­ ­в­­и­­­ ­о­­ч­­­а­­­к­­в­­а­­­т ­­-­­ X­1­­8­­.­­­F­­­U­­­N

2024.03.25 | 12:23

1
Луд ceкc няколко часа, силна еpeкция, ярки оpгaзми, много cпеpмa и повишен тeстoстеpон и безoпаcно на всяка възpaст! Не пpопyскайте шансa да напpавите секса си незабpавим-----> use.my/bman

Добави коментар

Водещи новини