Орлин Тодоров: Институцията на референдумите у нас е доста осакатена

  • 27 април 2023 13:42

  • 261
  • 4
Орлин Тодоров: Институцията на референдумите у нас е доста осакатена
© Булфото (архив)

"Всяка инициатива за референдум, стига да не идва от властта, е добра. Право е на българските граждани да вземат общо решение. Няма добри или лоши инициативи, стига предложението да е формулирано коректно и да е инициирано от граждани или от партия, която не държи властта в държавата". 

Това каза пред БНР Орлин Тодоров от гражданската инициатива "Аз решавам", той е автор и на книга по темата за референдумите. 

Експерт: Референдумът за лева правомерно не може да бъде проведен

И подчерта, че системата на референдумите работи в десетки юрисдикции по света

"Народът би трябвало да може да решава всичко. В развити демокрации много важни неща подлежат на такова допитване - промени в конституцията, например". 

По думите му институцията на референдумите в България е доста осакатена и блокирана, затова се получават "леки извращения" в инициативите: 

"В закона има изискване за кворум - да бъде прието предложение - освен да е одобрено от мнозинството гласували, трябва и да са участвали не по-малко хора, отколкото на последните парламентарни избори. Принципният проблем на това изискване за кворум е, че то позволява на противниците на предложението, дори да са малцинство, като се въздържат стратегически от гласуване, да предизвикат липсва на кворум и предложението да бъде отхвърлено. Това у нас се случва често". 

В предаването "12+3" Тодоров подчерта, че според нашия закон приемането на предложение - предмет на референдум е невъзможно

"Така това се превръща в инструмент за пиар и политически кампании". 

Той посочи още, че колкото е по-висок прагът на подписката, трудността за събирането на подписите расте експоненциално, затова у нас нормално би било прагът да е 200 000 подписа, още повече че населението на България намалява. 

"Също би било добре прагът да бъде процент от гласувалите на последните парламентарни избори, както е при повечето американски щати. Прагът за подписката и срокът за събирането ѝ не са принципен проблем, практиката показва, че този праг е бил преодоляван. Проблемът е с кворума и с това, че няма възможност да се подлагат на гласуване конкретни предложения - законопроекти. Докато в САЩ, Швейцария, Германия могат да се предлагат законопроекти. Тогава хората могат да вземат информирани решения".  

Последвайте канала на

Радина Лазарова
261 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2023.04.27 | 13:52

1
Платените от САЩ сороски тролове в нашия нет , ни заливат с ЛЪЖИ и ИЗМАМА, така както техните предци 33 години ни мамиха, че живеем добре е щастливо. Лъгаха ни в учебниците, че са ни освободили от турско робство , а защо никой не ги попита и отговора е ясен за да имат излаз на Босфора и Дарданелите. Родината ни и е платила с много злато на американското посолство . После пак ни лъгаха, че са ни освободили от Хитлеро- фашизма и построиха паметници по- високи от тези на Апостола на Свободата ,а САЩ е бил в съюз със същия Хитлер при подялбата на Полша Уважаеми Граждани...Българи , НЕ ВЯРВАЙТЕ НА ТРОЛОВЕТЕ В НЕТА, КОИТО ВИ ТРОВЯТ ВСЕКИ ДЕН за това, че САЩ не е агресор и окупатор . НИКОГА ПОВЕЧЕ АМЕРИКАНСКО РОБСТВО В БЪЛГАРИЯ !!!
1

2023.04.27 | 16:36

4
Стига си повтарял едно и също ката папагал.
юлиян

2023.04.27 | 14:02

3
Браво.
ВЕДНАГА

2023.04.27 | 13:53

2
РЕФЕРЕНДУМ ЗА ИЗЛИЗАНЕ ОТ НАТО И ЕЕСР.

Добави коментар

Водещи новини