-
31 март 2022 13:49
- 568
- 2
Здравните осигуровки за бежанците от Украйна предизвикаха продължителен спор между депутатите. Промените са предвидени в Закона за здравното осигуряване, който се гледа на първо четене в пленарна зала днес.
Законопроектът предвижда освен право на медицинска помощ за бежанците, която всяка болница е длъжна да извърши за пациенти в тежко състояние, те да имат право на лекарствени продукти и доболнична медицинска помощ в рамките на една година у нас. Законопроектът урежда за лицата със статут на временна закрила задължително здравно осигуряване, което НЗОК ще може да заплаща.
Засега обаче не е уточнено какво ще е финансирането, като вносителите - депутати от Продължаваме промяната, уточняват, че то ще се уреди с акт на МС. Осигуровките ще се отнасят, както за украински, така и за български граждани, идващи от Украйна, а в рамките на дебата стана ясно, че от промяната в закона ще може да се възползват всички бежанци - включително руски и сирийски граждани.
След два часа и половина дискусия "за" гласуваха 158, против бяха 6 от "Възраждане", 28 "въздържали се" - 16 от ГЕРБ и 12 от ДПС.
В дебата думата първа взе депутатът от "Възраждане" Елена Гунчева, която бе категорична, че законопроектът е дискриминация - тъй като се отнася само "за един вид" бежанци. В тази връзка "Възраждане" ще внесе промени между първо и второ четене на закона тези приоритети за бежанци да могат да бъдат ползвани и за български граждани. Тя поиска да знае за какъв срок ще са промените и допълни, че може да се окаже, че се приема законът, а решение на МС няма да има. "Стотици хиляди български граждани не са осигурени - умират на прага на Спешна помощ, по-добре да се замислим как помагаме на българските граждани", каза още Гунчева.
Председателят на здравната комисия от ПП и вносител на промяната Антон Тонев добави, че ще се съобразят с всички предложения, които имат за цел да подобрят текстовете и посочи разчетите. "В най-лошия случай се очаква да минат над 200 000 бежанци и ако всички от тях пожелаят статут на временна закрила или постоянен статут - максималният размер е 54 млн. лв. за бюджета, под 10% от преминалите граждани на България са пожелали такъв статут", каза той. По отношение на обвинения, че богати бежанци със скъпи коли се редили на опашката и дали ще им се проверяват доходите, Тонев бе категоричен: "Не вярвам, че такива бежанци ще се редят на опашка да получат безплатна здравна помощ." Той добави, че по предложение на премиера Кирил Петков в ЕС върви дискусия и ще се създаде фонд за страните, направили разходи, и е възможно разходите да бъдат покрити от там.
Илин Димитров от ПП добави, че 133 000 чужденци са влезли, 61 000 са останали, 19 000 регистрирани за убежище за един месец. Той уточни, че в закона не е записано, че е само за украинските бежанци, а за всеки търсещ убежище, ще има подкрепа - без значение дали са руснаци или сирийци. За "луксозния начин на живот" Димитров коментира, че не е имало представител на "Възраждане" да види какви хора идват от Украйна, например във Варна, където дошъл цял автобус с 20 деца без родители само с телефонни номера, написани на раницата. 7895 са под 18 г. - те трябва да получат здравно обслужване, категоричен бе той.
Хасан Адемов от ДПС критикува самия законопроект, че не е законодателно изчистен, предложението не трябвало да е в тялото, а преходните и заключителните разпоредби. Той обвини, че няма и финансова рамка и предвиден бюджет в НЗОК.
От ГЕРБ Костадин Ангелов добави същата теза: чисто процедурни пороци, проектът не е публично обсъден. Ангелов обяви, че ПГ ще се въздържи да го подкрепи. А Асен Балтов поиска вместо законопроект, отваряне на фонд. Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане", съпостави хуманитарната помощ за Украйна, която нашето правителство така и не изпратило, дори за българите там, които били блокирани във войната. "В законопроекта се говори само за Украйна - прокарва ли правителството двоен стандарт, когато помагаме там - когато се говори за помощта за бежанци, помагаме само на хора от украински произход, а не сме изпратили още хуманитарна помощ за българите в Украйна. Няма да го подкрепим, създава дискриминация", категоричен бе той.
Спорът стигна до там, че Костадин Ангелов поиска да се помни, че БСП са имали декларация срещу военна помощ за Украйна, а в отговор Георги Свиленски от левицата призова депутатите от ГЕРБ да си свалят лентичките за подкрепа на Украйна, закачени на саката им днес.
Искрен Митев от ПП бе категоричен, че средствата за украинските бежанци няма да дойдат от джоба на българските граждани, така както "акциите на младежите от ГЕРБ, които си пълнили колите с бензин, за да се вдигнат цените на горивата и създавали паника за цените на олиото".
Ивайло Христов от ИТН декларира, че ще подкрепят законопроекта, тъй като в цялата история на българския народ не е имало ситуация да не подкрепим нуждаещи се, но все пак поиска между първо и второ четене да се изясни финансирането. Мартин Димитров от ДБ обяви, че парламентарната им група ще подкрепят законопроекта, "защото, когато си казал, че си за хуманитарна помощ, трябва да подкрепиш бежанците".
Последвайте канала на
Свързани новини
Здравният министър обяви кои мерки отпадат от 1 април
30 март 202214:05
Държавата ще поеме здравните осигуровки на бежанците от Украйна
27 март 202217:19
СЗО: Установени са 64 случая на атаки срещу здравни заведения в Украйна
24 март 202206:46
Хърватските здравни власти: Няма да има шеста вълна на COVID-19
23 март 202211:16
МВР дава на прокуратурата двама бивши здравни министри и директор на държавна компания
16 март 202216:34
От “Възраждане” поискаха закриване на Комисията за защита от дискриминацията
06 април 202210:25
ЕС осигурява 17 милиарда евро за посрещане на нуждите на украинските бежанци
04 април 202212:33
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 2
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2022.03.31 | 14:41
2022.03.31 | 15:17