Министър Сандов направи обръщение към Специалната сесия на Програмата на ООН по околна среда

  • 04 март 2022 21:44

  • 697
  • 1
Министър Сандов направи обръщение към Специалната сесия на Програмата на ООН по околна среда
© МОСВ

Заместник министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав СандовБорислав СандовЗавършил е Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност “География”, и е взе участие в специалната сесия за отбелязване на 50-ата годишнина от създаването на Програмата на ООН по околна среда (ЮНЕП на 50), която се проведе в периода 3 - 4 март 2022 г. в Найроби, Кения, съобщиха от МОСВ.

В обръщението си в рамките на Специалната сесия министър Сандов акцентира върху значението на науката за провеждането на политики, които ще допринесат за зелена трансформация и изпълнение на Целите за устойчиво развитие. Той открои приноса и водещата роля на Програмата на ООН за околна среда в осигуряването на научна информация за провеждане на амбициозни, спешни и колективни действия от всички заинтересовани страни. „Политиките и действията основани на научни данни са пътят към смекчаване на ефектите от климатичните промени и постигане на целите на Парижкото споразумение“, каза министър Сандов.

Борислав Сандов ще даде начало на проект за адаптация към климатичните промени в три общини

В рамките на Лидерския диалог вицепремиерът отбеляза, че климатичните промени имат своите социални и икономически последствия, но липсата на действия ще доведе до заплащане на по-висока цена в бъдеще. Той постави акцент върху ангажираността на правителството  с климатичните политики чрез определяне на заместник министър-председател в сферата. Министър Сандов изтъкна ролята на Програмата на ООН за околна среда (ЮНЕП) за справянето с екологичните предизвикателства в световен мащаб и необходимостта от знания, основаващи се на научни данни. Вицепремиерът сподели и своя опит като младежки климатичен активист и призова младите лидери да бъдат по-активни политически. Той добави, че решенията по отношение на климата изискват ангажиране не само на министрите на околната среда, но и на останалите министри, парламента, институциите, гражданското общество и бизнеса.

Специалната сесия на Програмата на ООН по околна среда по повод  50-ата годишнина на програмата беше предшествана от 5-а сесия на Асамблеята на ООН по околна среда. Сесията завърши с приемане на министерска декларация, 10 резолюции и 2 решения.

Един от най-големите успехи от срещата е приемането на Резолюция за международен правно обвързващ инструмент относно замърсяването с пластмаси. Ще се учреди междуправителствен комитет за преговори с мандат за договаряне на правно обвързващо глобално споразумение за справяне със замърсяването с пластмаси, включително микропластмаси, което да обхваща пълния жизнен цикъл на пластмасите. Приети бяха резолюции за решения, базирани на природата, за управление на минералните ресурси, панел за наука - политики по химикали, отпадъци и замърсяване, управление на минералните ресурси, устойчиво управление на азота, добро управление на химикалите и отпадъците и др.

В заключителната част на UNEP на 50 Европейският съюз и неговите държави членки осъдиха остро нападенията на Руската федерация над ядрени обекти на Украйна. Тези атаки създават потенциален риск от радиационно замърсяване, което заплашва както здравето, така и околната среда. ЕС и неговите държави членки призоваха за незабавно прекратяване на военните действия и придържане на Руската федерация към Резолюцията на ООН “Агресията срещу Украйна“. Към изявлението на съюза се присъединиха САЩ, Канада, Австралия, Обединеното кралство, Колумбия, Исландия, Перу, Коста Рика, Сърбия, Япония, Нова Зеландия, Колумбия, Украйна, Швейцария, се посочва в съобщението. 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
697 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Толя

2022.03.08 | 14:05

1
Бобито Сандов и в ООН отиде да говори глупости. Този няма спирка хаххаха

Добави коментар

Водещи новини