"Аз работих много добре със Стефан Янев, но никой не може да води своя външна политика и то през фейсбук. Втората причина да поискам оставката на Стефан Янев е факта, че България няма как да се снижава и трябва да казва истината. Третата причина е, че не можеш да наричаш операция тази ужасна война. Президентът съм го уведомил още вчера и видяхте днес неговата позиция, че това е решение и право на правителството. Няма как един министър да прави собствена политика през фейсбук", разкри министър-председателят.
В периода септември 2009/2010 г. е съветник на министъра на отбраната по въпросите на стратегическия отбранителен мениджмънт.
От 1989 до 1992 г. е преподавател във ВВВУ „Г. Бенковски“. От 1994 до 1998 г. е научен сътрудник последователно в Института по управление и системни изследвания и Института за космически изследвания на БАН, където продължава да работи като старши научен сътрудник от 2002 г. до 2004 г.
От 1999 г. е старши научен сътрудник II степен (доцент) по приложение на принципите и методите на кибернетиката, а от 2014 г е професор по същата специалност.
От 1999 до 2001 г. е последователно директор на Дирекция „Планиране на отбраната“ и „Политика по въоръженията“ в министерство на отбраната.
От 2004 до 2008 г. е ръководител на катедра „Мениджмънт на отбраната“ във Военна академия „Г. С. Раковски“.
От 2005 до 2008 г. Тодор Тагарев е член на Борда за изследвания и технологии на НАТО и национален представител в неговия панел „Системни анализи и проучвания“. Притежава значителен опит в ръководството и участието в международни и национални интер-дисциплинарни изследвания по въпроси на сигурността и отбраната. Негови научни и научно-приложни публикации са преведени на арабски, арменски, бахаса, грузински, дари, испански, португалски, румънски, руски, сръбски, украински, унгарски и френски език.
От 2008 г. е в Института по паралелна обработка на информацията на БАН, сега Институт по информационни и комуникационни технологии, като ръководител на секция „Информационни технологии в сигурността“ и на Центъра по мениджмънт на сигурността и отбраната.
Тодор Димитров Тагарев е роден на 18 април 1960 г. в град Стамболийски, България. Завършва Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив. През 1982 г. завършва Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия като инженер по автоматика и телемеханика. През 1989 г. защитава дисертация във Военновъздушната инженерна академия „Н. Е. Жуковски“ в СССР, а през 1994 г. – в Командно-щабния колеж на ВВС на САЩ.
"Аз не мога да повярвам, че в 21 век някой може да говори за ядрено оръжие. Като българско правителство обаче сме задължени да проверим военните запаси. Установихме, че има йодни таблетки с изтекъл срок. Това е причината да поръчаме нови и да попълним запасите. Това е въпрос на национална сигурност. Хората не трябва да изпадат в паника. Не мисля, че ще се стигне до употребата на ядрени оръжия, но ние трябва да сме готови. Министър Нинова е права - България не е изпращала никави оръжия и боеприпаси на Украйна. Изпращаме палатки и одеяла. Решението за военна помощ ще се вземе общо от Европейския съюз. Едва тогава то ще трябва да бъде прието от Министерски съвет и гласувано в Народното събрание. Нищо няма да остане скрито-покрито от българския народ", обяви Кирил Петков.
Ето и кратка биографична справка за предложения за нов министър на отбраната Тодор Тагарев
Нашето предложение за нов министър на отбраната е Тодор Тагарев. Господин Тагарев е достатъчно добре известен в обществените среди. Това е изборът на "Продължаваме промяната". Всеки от коалиционните партньори прави своето предложение и отговаря за своите министри.
Припомняме, по-рано днес министър-председателят обяви, че иска оставката на Стефан Янев като военен министър с аргументите, че: "Никой министър не може да казва, че оставането му в кабинета е гаранция за правителството. Мой военен министър не може да ползва думичката "операция" вместо думичката "война". Операция не може да се нарече, когато хиляди военнослужещи от едната и от другата страна вече са убити. Войници, които са на възраст, по-малка от възрастта на моята голяма дъщеря. Когато и тази нощ се обстрелваше българско малцинство в Украйна. Когато и тази нощ българи в Киев се криеха по мазетата, защото се страхуваха, че техните домове ще бъдат взривени".
Това заяви премиерът Кирил Петков след днешното извънредно заседание на Министерски съвет.
"Идеята, че преклонена глава сабя не я сече не е националатана идея на България. Аз съм много щастлив, че българското правителство не се сниши и ясно заяви своята позиция за неправдата в Украйна. В момента един диктатор е взел ужасяващи решения и не можем да мълчим. Тук въобще не говорим за народа на Русия. Аз имам приятели там. Никой не може да казва на България какво да прави. Ние сме независима страна и сами вземи решенията си. Радвам се, че говорим на един глас с Европейския съюз", обяви още той.
"Никакви ангажименти не са поемани за български изтребители. В момента имаме малко летящи самолети и няма как да предоставяме на друга страна. Другата фалшива новина, която чух днес, е, че ще пращаме войници в Украйна. Няма абсолютно нищо вярно в тези две твърдения. Това са фалшиви новини и опорки на определени сайтове", категоричен бе премиерът.
Последвайте канала на