-
01 юли 2020 19:07
- 624
- 1
България вярва, че усилията по инициативата „Три морета“ трябва да доведат до постигането на конкретни резултати, включително и чрез необходимото финансиране за проектите, предложени от участващите страни.
„Искам да подчертая, че инфраструктурната свързаност, включително със страните от Западните Балкани, е от съществено значение за постигане на конкурентоспособност и икономически растеж. Ролята на България за по-нататъшното развитие на паневропейските коридори за инфраструктура става все по-важна,“ заяви заместник-министърът на външните работи Милен Люцканов по време на видеоконферентната среща на външните министри на страните -участнички в инициативата „Три морета“.
Участниците в срещата подкрепиха приоритетите на „Три морета“ за повече инфраструктурна, енергийна и дигитална свързаност между държавите. Те настояха за повече сигурност, включително в сферата на инвестициите. Събеседниците обсъдиха перспективите за постигане на икономически растеж на страните и преодоляването на социално-икономически последици на пандемията COVID-19. Беше обсъдена и подготовката на предстоящата на 19-20 октомври среща на високо равнище по инициативата „Три морета“ в Талин.
Милен Люцканов благодари на естонските домакини за организирането на днешната видеоконференция и напомни, че на срещата на върха в Букурещ през 2018 г. България представи също инфраструктурни проекта. България активно работи в рамките на инициативата във формата „Партньорство за трансатлантическо енергийно сътрудничество“ /Partnership for Transatlantic Energy Cooperation- P-TECH/, както и за подобряване сигурността на доставките на газ, за улесняване на пътната и железопътната връзка със страни като Гърция, Румъния, Унгария, Чехия, Полша и балтийските държави.
По темата за инвестиционния фонд на „Три морета“ Милен Люцканов заяви, че са необходими ясни критерии за определяне на приоритетните проекти, които ще бъдат финансирани и тяхното съответствие на нашия национален интерес.
Заместник-министър Люцканов информира относно намерения за назначаване на национален координатор за инициативата „Три морета“, какъвто има в други държави. По повод българското домакинство на инициативата, той сподели, че 2022 г. би била подходяща за това.
Инициативата „Три морета“ е форум на 12 държави от ЕС: България, Австрия, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Участието на България в процеса на регионално сътрудничество по инициативата „Три морета“ е допълнение към политиките на ЕС и предоставя възможности за реализиране на икономическите ни приоритети, особено за свързване на страната ни с европейските енергийни и транспортни мрежи.
Видеоконферентната среща беше проведена под председателството на Естония, като в нея участваха също Хелга Шмид, генерален секретар на Европейската служба за външна дейност, и Стивън Биегун, заместник-държавен секретар на САЩ, както и държавният секретар на МВнР на Германия Мигел Бергер.
Последвайте канала на
Свързани новини
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Мнозинството в ЕП изрази силна подкрепа за пълното приемане на България и Румъния в Шенген
26 ноември 202420:24
Българските евродепутати очакват историческо решение за Шенген на 12 декември
26 ноември 202421:32
Еврокомисарят по вътрешните работи: България и Румъния ще се възползват от всички облаги на Шенген още от началото на 2025 г.
26 ноември 202420:11
Шефът на "Гранична полиция": Притворихме вратата на нелегалната миграция
26 ноември 202421:12
Румяна Бъчварова: Вървим уверено към следващите предсрочни избори
26 ноември 202418:50
Трамвай отнесе кола в София и дерайлира
26 ноември 202421:07
Израел е одобрил примирие с "Хизбула"
26 ноември 202420:37
Американски бомбардировачи са прехванати от руски изтребители близо до Калининград
26 ноември 202419:37
Водещите новини! Решението за приемането ни и в сухопътен Шенген е готово. Великобритания и Франция пращат войници в Украйна? (и още…)
26 ноември 202419:04
2020.07.01 | 20:35