Близо половината българи предпочитат авторитарен и решителен лидер

  • 23 юни 2020 13:52

  • 719
  • 0
Близо половината българи предпочитат авторитарен и решителен лидер
© Булфото (архив)

Либералните демокрации се ползват със слаба подкрепа в голяма част от Централна и Източна Европа, сочи проучване в 10 страни от региона, пише днес "Политико".

Изследването е публикувано от базираната в Братислава неправителствена организация "Глобсек". Резултатите от него сочат, че в четири от общо 10 изследвани държави – България, Латвия, Литва и Словакия, по-малко от 50% от респондентите подкрепят "либерална демокрация с редовни избори и мултипартийна система" като най-добра форма на управление.

За страната ни данните сочат, че едва 35 на сто предпочитат либерална демокрация с редовни избори и мултипартийна система – най-нисък показател сред 10-те държави. За сметка на други 45% от българите, които биха предпочели по-авторитарно управление – "силен и решителен лидер, който да не трябва да се занимава с парламент или избори" – най-висок показател.

Резултатите сочат, че качеството на демокрация в страната няма връзка с подкрепата за либералната демокрация, пишат авторите на доклада на "Глобсек".

Екзакта: 69 % от българите определят като адекватни ограничителните мерки от март до май

Заплаха за идентичността и ценностите

В България 34% смятат, че западните общества и начинът им на живот са заплаха са заплаха за националната идентичност и ценности. Близо една трета от българите (31%) смятат, че ЕС представлява подобна заплаха, докато 43 на сто я виждат в САЩ. Половината българи смятат, че мигрантите са такава заплаха, а 36 процента – се опасяват от сексуалните малцинства.

По отношение на "стандартните мейнстрийм медии" само 37% от българите им имат доверие – най-нисък показател в сравнение с останалите. Само 38 на сто смятат, че медиите са по-скоро или изцяло свободни, а 55% смятат, че олигарси и силни финансови групи им въздействат.

Проучването е проведено през март в Австрия, България, Чехия, Унгария, Естония, Литва, Латвия, Полша, Румъния и Словакия сред представителна извадка от 1000 или повече респонденти във всяка страна, отбелязва БНР. 

Последвайте канала на

Novini.bg
719 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини