До края на 2025 г. трябва да се изработи карта на сеизмичния риск в страната

  • 09 януари 2020 16:28

  • 377
  • 0
До края на 2025 г. трябва да се изработи карта на сеизмичния риск в страната
© МРРБ

До края на 2025 г. трябва да се изработи карта на сеизмичния риск в страната. Ангажимент за това е поела Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Това заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев в интервю, информират от МРРБ.

Министерството вече е утвърдило Методиката за анализ, оценка и картографиране на сеизмичния риск на страната, стана ясно от думите на зам.-министъра.

Средствата, които са необходими са около 10 млн. лв. и осигуряването им ще се търси от бюджета. В картата ще бъде отразено описанието на всяка сграда в страната и това, как би „реагирала“ при даден вид земетресение. Ще се разработят и съответните мерки, които е необходимо да бъдат предприети в различни ситуации, подчерта Йовев.

Сеизмолог: Сливенският сеизмичен район крие опасност от силен трус

Информацията за сеизмичните рискове в различните зони може да допринесе за повишаване качеството на строителството у нас, за подобряване на инженерната инфраструктура, за поддръжката на хидротехнически и енергийни съоръжения, за модернизирането и развитието и на други области от живота, стана ясно от думите на заместник - министъра.

Според него тези данни имат и икономическо значение за страната, защото играят важна роля за отговорното и качествено строителство, за изграждането и етажността на сградите. Според Йовев е необходимо създаването и на лаборатория за практически тестове по сеизмична устойчивост, за да се докажат съответните качества на материалите, използвани в строителството, както и на конструкциите, методите и технологиите на изграждане на сградите.

Възможен ли е мощен земен трус у нас след земетресенията в Гърция и Румъния? (аудио)

Около 97% от територията на страната вече е покрита с кадастрална карта, съобщи още Йовев. Остават по-малките населени места.

“В момента текат търгове за възлагане на поръчки за създаване на кадастрални карти и регистри на около 400 малки населени места, като села и махали”, каза той.

Зам.-министърът обясни, че стратегията и дългосрочната програма на Агенцията по геодезия, картография и кадастър предвиждат надграждането на кадастралната карта и създаването на многофункционален кадастър. В него ще бъдат отразени данни за комуникациите и инженерната инфраструктура.

Земетресение с магнитуд 4,5 разтресе България

„С цел устойчивото управление на природните ресурси, проектиране и инвестиции Агенцията по геодезия, картография и кадастър, с подкрепата на Норвежката картографска агенция разработи проект за изграждане на капацитет за създаването на цифрова едромащабна топографска карта. Създаването на тази карта ще даде актуална цифрова база данни“, каза още Йовев.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
377 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини