Евроатлантическият център за сигурност с позиция относно блокирането на преговорите за членство на Северна Македония в ЕС

  • 25 октомври 2019 09:28

  • 1614
  • 4
Евроатлантическият център за сигурност с позиция относно блокирането на преговорите за членство на Северна Македония в ЕС
© ЕАЦС

След отказа за започване на преговорите за членство със Северна Македония от страна на ЕС в региона започна да се възвръща отпечатъкът на евро-скептицизма. Македонското общество се почувства предадено от стара Европа. В името на разрешаването на емоционално натоварени исторически въпроси (с договора за добросъседство с България и договор за името с Гърция), правителството на Заев пое вътрешнополитически риск. Така отказът на ЕС доведе до насрочване на предсрочни парламентарни избори и опасност на власт да дойде политическа сила с ясна анти-българска реторика, отлагала влизането в НАТО. Това се посочва в декларация на Евроатлантическия център за сигурност до медиите (ЕАЦС).

Последствията ясно очертават геополитическото разместване в региона. След срещата на Европейския съвет, сръбският президент аргументира стратегическите си отношения с Русия и Китай именно с невъзможността на ЕС да удовлетвори желанията на страните от региона. Той ясно заяви, че Западните Балкани не могат да разчитат на ЕС. И затова стартира инициативата „Малък Шенген“ с Албания и Северна Македония.

Свидетели сме на момент, в който като руски съюзник Сърбия се опитва да поеме инициативата в Западните Балкани за сметка на ЕС и НАТО, докато френският президент Макрон в публични изказвания се обявява за нова визия в партньорството с Русия. В същото време на власт в Скопие може да дойде анти-българско правителство. Подобен сценарий е в ущърб на България. Така този теоретичен спор в Брюксел може да има реални негативни последици за влиянието, сигурността и позиционирането на България на Балканите.

Категорично подкрепяме резолюцията на Европейския парламент в полза на започване на преговори със Северна Македония и се надяваме, че ЕС ще успее да преодолее различията си, оценявайки усилията на Скопие и интересите на България и другите страни-членки в региона. На фона на този развой на събитията, България трябва да продължи да задълбочава отношенията си със Северна Македония, не само политически, но и чрез приоритетно изграждане на физическа инфраструктура: гранични пунктове и ЖП линията Кюстендил-Крива Паланка. Само по този начин София може да запази позицията си в една усложнена геополитическа обстановка и в същото време да се работи за интересите на ЕС.


 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1614 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2019.10.25 | 10:50

3

Жива да не бях! Егати снимката... човек като нищо може да си помисли, че това иначе абсолютно тъпо парче, може да има и още една гънка в нищожното си мозъче, освен тази, която е отговорна за ходенето му по "голяма нужда"?!

2019.10.25 | 10:56

4

Евала брат! Ноу точно определение!

2019.10.25 | 10:25

2

Абсолютно си прав Цецо. Отлагането за преговорите със Северна Македония и Албания на ЕС, е голяма грешка, защото може да тласне тези страни в друга посока.

ФИЗКУЛТУРНИК

2019.10.25 | 09:57

1

говорещ за геополитика остава впечтлението и вкуса за нещо написано му от тези,които му подават финансирането.

Добави коментар

Водещи новини