КЕВР ще може да разрешава сделки за съществени части от стратегически енергийни дружества

  • 26 април 2018 14:21

  • 1009
  • 0
КЕВР ще може да разрешава сделки за съществени части от стратегически енергийни дружества
© gettyimages (архив)

Парламентът даде правомощие на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ да разрешава действия по разпореждане с дялове и акции, представляващи повече от 20 на сто от капитала на търговски дружества, които осъществяват лицензионна дейност по пренос и разпределение на електрическа, топлинна енергия или газ, с оглед гарантиране сигурността на доставките, защитата на националната сигурност и обществения ред. Това стана с приемане на промени в Закона за енергетиката.

Новото правомощие на КЕВР бе по предложение на Обединените патриоти във връзка със сделката за продажбата на ЧЕЗ. В доклада за второ четене този текст не беше включен, което предизвика спорове в пленарна зала вчера. Днес депутатът от БСП Таско Ерменков предложи текстът да бъде върнат. От ГЕРБ го подкрепиха. ДПС бяха против.

Пред журналисти председателят на Комисията по енергетика Делян Добрев от ГЕРБ обясни, че са се съгласили с промяната, въпреки че са имали съмнения дали това е най-прецизният текст. Даваме тези правомощия на регулатора, но не даваме изчерпателно в законодателството какви са критериите, по които той ще преценява кога да одобрява и кога да не одобрява една сделка, посочи Добрев. Тъй като текстът не е конкретен, това дава доста голяма свобода на регулатора, каза той. По думите му критериите могат да бъдат разписани в подзаконов нормативен акт на Министерството на енергетиката.

Попитан дали новото правомощие на КЕВР ще даде възможност на регулатора да се произнесе по сделката между ЧЕЗ и Инерком, Добрев посочи, че трябва да се говори с юристите дали текстът може да действа ретроактивно. Моето мнение е, че по-скоро новият текст няма да има отношение към ЧЕЗ, коментира Добрев.

Според промените КЕВР ще изисква от собствениците на енергийни предприятия, получили лицензия, в рамките на ежегодните отчети по изпълнение на лицензиите да декларират наличието на намерения за разделяне, отделяне, сливане, разпореждане с дялове или акции, представляващи повече от 20 на сто от капитала или продажби на части или всички активи на енергийното дружество. Друга част от промените в закона са в посока либерализация на енергийния пазар.

Последвайте канала на

БТА
1009 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини