Правителството предлага промени в Закона за съдебната власт

  • 18 април 2018 14:29

  • 1140
  • 0
Правителството предлага промени в Закона за съдебната власт
© Novini.bg

Правителството предлага промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет.

С тях ще се оптимизира уредбата за проверка на имуществените декларации на магистрати, уеднаквяват се правилата по обжалване на кадровите решения на съответната колегия за назначаване на административните ръководители и техните заместници в съдебната система и се прецизират разпоредби за атестирането на магистратите. Регламентира се изрично фактическото получаване на информация от Инспектората към ВСС чрез информационната система на БНБ за номерата на банковите сметки, техните титуляри и упълномощените да се разпореждат със сметките лица, както и за лицата, наематели на сейфове в банки и техните пълномощници.

Създава се възможност Инспекторатът да има достъп до банковата тайна на магистрати в случаите, в които те изрично са декларирали съгласие за това. Така Инспекторатът ще бъде задължен да иска разкриване на банкова тайна само за лицата, които не са декларирали писмено своето съгласие за достъп до данните, необходими за проверка на имуществените им декларации.

С цел да се преодолее противоречивата съдебна практика относно компетентния съд, който може да разкрие банковата тайна, се предлага това да е районният съд по постоянния адрес на лицето. Сегашната уредба поставя в неравноправно положение съдиите, прокурорите и следователите с тези, които са загубили това качество, по отношение на налагане на административни наказания за неподаване на декларации за имотно състояние. С цел преодоляването й се предвижда санкция за неподаване на декларациите в срок и за лицата, които са загубили статута на магистрати, но са останали задължени да подават декларации.

С промените в ЗСВ се ускоряват конкурсните процедури и процедурите за избор на административни ръководители. Предвижда се срокът за изготвянето на комплексна оценка на съдия, прокурор или следовател от Комисията по атестирането и конкурсите към съответната колегия към ВСС да тече от откриване на процедурата с решение на Комисията, а не както е в момента - от постъпване на предложение.

Уеднаквяват се и критериите за назначаване на съдебни служители в органите на съдебната власт и на администрациите на ВСС, Инспектората към ВСС и Националния институт на правосъдието. Едно от предложенията в тази връзка е на ръководни и експертни длъжности да се назначават само лица с висше образование, пише в съобщението.


 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1140 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини