-
31 януари 2012 13:58
- 883
- 4
„Днес на нас ни е необходим по-малък военен потенциал, но за сметка на това по-модерен и по-гъвкав, който да може да се справи със съвременните рискове и заплахи” – коментира министърът на отбраната Аню Ангелов
Аню Запрянов Ангелов е министър на отбраната от 41-ото Народно събрание от 27 януари 2010 г. до 12 март, цитиран от БНР.
София е домакин на двудневната научна конференция (30-31 януари) на тема „Колективната и националната сигурност и отбрана в контекста на динамичните промени в геостратегическата среда и по-рационалното използване на намалените отбранителни разходи в страните от НАТО и ЕС”. В нея участват политици и експерти от Министерство на отбраната, външните и вътрешните работи, неправителствени организации. Целта е да се анализира ситуацията в света, ЕС и региона и да се определи позицията на България преди срещите на военните министри от страните-членки на Алианса на 2 и 3 февруари през април тази година, както и преди срещата на върха на НАТО през май 2012 г. в Чикаго, САЩ.
"Все по-динамична и трудно предвидима става средата за сигурност днес, особено подплатена с финансовата и икономическа криза, властваща в Европа и не само в Европа. Затова днес повече от всякога трябва да бъдем адаптивни, да оценяваме тази среда и да вземаме своевременно мерки в отговор на предизвикателствата, които промените в нея налагат". С тези думи българският министър на отбраната Аню Ангелов
Аню Запрянов Ангелов е министър на отбраната от 41-ото Народно събрание от 27 януари 2010 г. до 12 март откри форума. Той акцентира върху процеса на стратегическо преосмисляне на нашата отбранителна политика, успоредно и в синхрон с НАТО и новата отбранителна стратегия на САЩ, обявена в началото на годината от американския президент Барак Обама. По думите на Аню Ангелов
Аню Запрянов Ангелов е министър на отбраната от 41-ото Народно събрание от 27 януари 2010 г. до 12 март, за да можем да гарантираме сигурността си и да направим Алианса по-силен, България трябва, наред с дипломацията, икономическия растеж и други инструменти на националната мощ, да развива и адекватен на динамичните промени в средата и финансовия си ресурс отбранителен потенциал. Той е убеден, че е време се освободим от битуващите сред по-старото поколение офицери две еднакво опасни заблуди. Едната е, че по-голямата като численост армия означава автоматично и по-голяма сигурност. Другата – че националните военни способности постепенно губят своето значение в резултат от сигурността, която получаваме от членството си в НАТО и ЕС.
"Днес на нас ни е необходим по-малък военен потенциал, но за сметка на това по-модерен и по-гъвкав, който да може да се справи със съвременните рискове и заплахи. Но не сам, а в системата на колективната отбрана на НАТО и на колективната сигурност, която ЕС осигурява", подчерта Аню Ангелов
Аню Запрянов Ангелов е министър на отбраната от 41-ото Народно събрание от 27 януари 2010 г. до 12 март.
Според министър Ангелов в условията на криза и ограничен бюджет една от възможностите да си осигурим онази степен на национална сигурност, която е необходима на България днес и в близко бъдеще, е участието на страната ни в многонационални проекти.
България вече участва и е заявила уастието си в редица конкретни многонационални проекти в рамките на НАТО, ЕС и в регионален план. Изграденото сътрудничество на доверие от държавите в региона в тази сфера е добра основа, върху която да се надгражда по-нататък потенциала на държавите от Югоизточна Европа. Освен това, в рамките на НАТО ние участваме в програма за осигуряване на способности за стратегически въздушни превози – т. нар. програма С-17 и програмата за съюзно земно наблюдение. България е сред страните, работещи за създаване на група на държавите, използващи самолетите „Спартан” за оперативен и тактически превоз на войски и товари.
Аню Ангелов
Аню Запрянов Ангелов е министър на отбраната от 41-ото Народно събрание от 27 януари 2010 г. до 12 март посочи още, че страната ни има интерес към шест проекта по линия на т. нар. „интелигентна отбрана” и е водеща по един от тях – „Ролята на жените в областта на сигурността и отбраната”. Друг проект пък е свързан със създаването на Център за изследване, изграждане и развитие на способностите на НАТО за управление на кризи и оказване на помощ при бедствия („Center of excellence”). По линия на „интелигентната отбрана” България е предложила и идея за общо ползване на съвместните съоръжения, изградени от нас и Румъния със САЩ. Всички тези проекти се очаква да бъдат одобрени на срещата на върха на НАТО през май тази година.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ясни са всички потенциални съперници на България на баража
Късна дузпа лиши експериментална Германия от успех в Унгария
Лаутаро Мартинес изведе Аржентина до труден успех над Перу
Бразилия стигна само до точка срещу Уругвай
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Коментари 4
Добави2012.01.31 | 18:40
2012.01.31 | 18:28
Добави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
Пореден опит да бъде избран председател на Народното събрание
20 ноември 202406:13
Масов протест на таксиметровите шофьори у нас
20 ноември 202406:18
Ограничават движението по АМ „Тракия“
20 ноември 202406:22
Зеленски предупреди: Украйна ще загуби, ако САЩ спрат да помагат
20 ноември 202406:03
САЩ предоставят противопехотни мини на Украйна
20 ноември 202406:09
Кремъл: Западът продължава да използва Украйна като инструмент за нанасяне на стратегическо поражение на Русия
20 ноември 202406:11
Макрон: Китай има ключова роля за предотвратяването на ядрена ескалация
20 ноември 202406:06
Полша заплаши да затвори всички консулства на Русия
20 ноември 202406:26
Много ветровито и необичайно топло днес
20 ноември 202405:56
2012.01.31 | 18:40
2012.01.31 | 18:40